Kukiz’15 proponuje rewolucyjne zmiany w podatkach. Byłoby najprościej w Unii Europejskiej

Kukiz’15 proponuje rewolucyjne zmiany w podatkach. Byłoby najprościej w Unii Europejskiej Źródło: fot. https://www.facebook.com/jakubkuleszanowepokolenie/

Podczas poniedziałkowej konferencji posłowie Kukiz '15 przedstawili projekt rewolucyjnych zmian w prawie podatkowym. Posłowie ugrupowania stanowią oczywiście mniejszość w sejmie, jednak jeśli uda im się przekonać do swoich racji rządzących, to Polska będzie mogła się pochwalić najprostszą deklaracją VAT w Unii Europejskiej.

O proponowanych zmianach opinię publiczną poinformowali wicemarszałek Stanisław Tyszka oraz Jakub Kulesza. Posłowie Kukiz '15 chcieliby uprościć życie przedsiębiorcom, którzy każdego roku przeznaczają na rozliczenie VAT aż 98 godzin*. Zgodnie z projektem, absurdalnie skomplikowany system podatkowy zostałby znacznie uproszczony. Przede wszystkim, zmieniono by liczbę pól, które muszą zostać wypełnione w deklaracji. Ich liczba zmalałaby aż dziesięciokrotnie. Z 60 obowiązujących obecnie pozycji w nowych deklaracjach znalazłoby się ledwie 6. Być może ich liczba zmniejszyłaby się jeszcze bardziej, jednak jest to minimum wymagane przez Unię Europejską. Reforma podatkowa nie została wymyślona całkowicie od zera. Posłowie Kukiz '15 wzorowali się na rozwiązaniach, które faktycznie działają w innych państwach. Były to Wielka Brytania, gdzie deklaracja ma 9 pól oraz Irlandia (8 pól). W tych krajach na rozliczenie VAT przedsiębiorcy marnują trzy razy mniej czasu niż w Polsce, bo jedynie ok. 30 godzin. Projekt upraszcza także odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi. W tym momencie osoby, które chciałyby odliczyć 100% VAT od aut służbowych, powinny zgłosić urzędowi skarbowemu specjalny formularz w ciągu 7 dni od pierwszego wydatku związanego z samochodem. Projekt ustawy Kukiz'15 likwiduje ten obowiązek wprowadzając wymóg poinformowania o korzystaniu ze 100% odliczenia VAT dopiero w deklaracji VAT składanej za dany okres.


*Źródłem danych na temat średniego czasu, jaki przedsiębiorcy poświęcają na rozliczanie VAT w poszczególnych krajach jest Bank Światowy.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News