Jeszcze w kampanii wyborczej, politycy Prawa i Sprawiedliwości obiecywali, że podniosą kwotę wolną od podatku, czego przez lata nie zrobiła Platforma Obywatelska. Według obietnic, po wygranych wyborach PiS miało podnieść kwotę wolną do 8 tysięcy złotych.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że kwota wolna najprawdopodobniej będzie podnoszona o około tysiąc złotych, licząc od 2017 roku. To wciąż więcej, niż zrobiła podczas swoich rządów PO (choć warto zaznaczyć, że projekt PiS również jest w sferze zapowiedzi), jednak łatwo policzyć, że w tym tempie, nie ma szans na to, aby do końca kadencji PiS wynosiła ona aż 8 tysięcy.

A ile wynosi teraz?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Paweł Kukiz. Odpowiedź nie jest bowiem wcale tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Kwota wolna od podatku dla Polaków wynosi 3091 zł. Ta wartość nie zmieniła się od 2009 roku, jednak pozostaje tak niska tylko dla zwykłych obywateli. Dla posłów, kwota wolna jest dziesięciokrotnie razy większa.

Do niedzieli wszyscy Obywatele muszą rozliczyć PITy. To jest ten dzień w roku, w którym każdy z Polaków dowiaduje się ile fiskus zabiera mu pieniędzy z pensji.

Ale okazuje się mamy w Polsce dwa rodzaje podatników. Są podatnicy równi i równiejsi. Podatnicy równiejsi to politycy, a cała reszta to podatnicy, którzy są „tylko”, równi.

Dlaczego? To proste, politycy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku.

Każdy Polak ma kwotę wolną od podatku 3 tysiące złotych, natomiast posłowie i senatorowie mają kwotę wolną wynoszącą 30 tysiące złotych. Dzięki temu przywilejowi politycy nie wpłacają rocznie 3 mln złotych w podatkach.

Partie zagwarantowały sobie dziesięciokrotnie lepsze warunki opodatkowania niż reszta obywateli. W tej sytuacji „równość wobec prawa” zapisana w konstytucji brzmi jak jakiś żart.

Mało tego, partiokracja zaciekle broni, aby tym przywilejem nie podzielić się z resztą społeczeństwa.

Platforma Obywatelska zamroziła kwotę wolną od podatku za swoich rządów. Przez 8 lat kwota wolna nie drgnęła nawet ani o złotówkę. Teraz to samo robi PiS. Wbrew własnym obietnicom wyborczym. PiS blokuje w Sejmie wszystkie inicjatywy zmierzające do podniesienia kwoty wolnej od podatku, a więc do obniżenia Polakom podatków.

Ruch obywatelski Kukiz’15 się z tym nie zgadza. Po pierwsze jesteśmy za obniżaniem podatków Polakom. Po drugie brzydzą nas przywileje partiokracji, chcemy równych zasad dla wszystkich.

Dlatego chcemy, żeby politycy i obywatele płacili podatki według takich samych zasad. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby partiokracja zamawiała sobie cygara i drogie wina z subwencji partyjnych i do tego jeszcze płaciła niższe podatki.

Dlatego składamy dwa projekty ustaw. Według pierwszego projektu obcinamy politykom kwotę wolną od podatku do poziomu wszystkich Obywateli. Nie ma równych i równiejszych. Jeśli to się partiokracji nie spodoba, to mamy też drugi projekt, zgodnie z którym podnosimy wszystkim kwotę wolną do podatku do poziomu kwoty poselskiej.

Celem naszej inicjatywy jest wywieranie presji na partiokracji, aby w końcu przestali oszukiwać i zwodzić Polaków i w końcu zrealizowali obietnice wyborcze. Kwota wolna od podatku musi zostać podniesiona.

A jeżeli rząd PiSu się na to nie zgodzi, to niech przynajmniej zagwarantują, że wszyscy obywatele w Polsce są opodatkowani na równych zasadach. – czytamy na facebookowym profilu Pawła Kukiza.

13096025_1089817447752641_634763037641112163_n

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: facebook

Zobacz również