W ostatnich dniach na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów z kuluarów negocjacji dotyczących opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W dniu wczorajszym do mediów wyciekła notatka dotycząca strategii państwa opuszczającego wspólnotę.

Notatka to zapis dyskusji z rządowego posiedzenia dotyczącego ,,Brexitu”, w którym uczestniczyli ministrowie najważniejszych resortów. Byli oni zgodni, że Wielka Brytania posiada silną pozycję negocjacyjną i może próbować wykorzystać współpracę w zakresie bezpieczeństwa w celu uzyskania ustępstw ze strony pozostałych 27 państw UE.

W zeszłym tygodniu Theresa May ostrzegała już Donalda Tuska, że brak porozumienia w sprawie przyszłych relacji handlowych zaszkodzi również bezpieczeństwu zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej. Na podstawie ujawnionej notatki okazuje się, że był to wynik zaplanowanej wcześniej strategii.

W kwestii bezpieczeństwa brak porozumienia oznaczałby osłabienie naszej współpracy w walce z przestępczością i terroryzmem. W takim scenariuszu zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska będą musiały sobie z tym poradzić, ale nie jest to wynik rozmów pożądany przez którąś ze stron. Musimy ciężko pracować, by tego uniknąć – pisała szefowa brytyjskiego rządu do władz UE.

W notatce znajduje się stwierdzenie szefa brytyjskiej dyplomacji – Boris’a Johnson’a – że mimo iż brytyjski rząd nie może stawiać żądań względem wspólnoty, to musi być świadomy taktycznej przewagi. Minister obrony – Michael Fallon – zasugerował z kolei, że za sprawą agresji rosyjskiej poziom zagrożenia w Europie obecnie zbliżony jest do tego z zimnej wojny, co skutkować ma zapotrzebowaniem UE na brytyjskie zdolności obronne.

...

Zobacz również