Ktoś mocno miesza! Wyciekła TAJNA notatka brytyjskiego rządu w sprawie ostrych relacji z Europą

Ktoś mocno miesza! Wyciekła TAJNA notatka brytyjskiego rządu w sprawie ostrych relacji z Europą Źródło: Public Domain Pictures/Wikimedia

W ostatnich dniach na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów z kuluarów negocjacji dotyczących opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W dniu wczorajszym do mediów wyciekła notatka dotycząca strategii państwa opuszczającego wspólnotę.

Notatka to zapis dyskusji z rządowego posiedzenia dotyczącego ,,Brexitu", w którym uczestniczyli ministrowie najważniejszych resortów. Byli oni zgodni, że Wielka Brytania posiada silną pozycję negocjacyjną i może próbować wykorzystać współpracę w zakresie bezpieczeństwa w celu uzyskania ustępstw ze strony pozostałych 27 państw UE. W zeszłym tygodniu Theresa May ostrzegała już Donalda Tuska, że brak porozumienia w sprawie przyszłych relacji handlowych zaszkodzi również bezpieczeństwu zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej. Na podstawie ujawnionej notatki okazuje się, że był to wynik zaplanowanej wcześniej strategii. - W kwestii bezpieczeństwa brak porozumienia oznaczałby osłabienie naszej współpracy w walce z przestępczością i terroryzmem. W takim scenariuszu zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska będą musiały sobie z tym poradzić, ale nie jest to wynik rozmów pożądany przez którąś ze stron. Musimy ciężko pracować, by tego uniknąć - pisała szefowa brytyjskiego rządu do władz UE. W notatce znajduje się stwierdzenie szefa brytyjskiej dyplomacji - Boris'a Johnson'a - że mimo iż brytyjski rząd nie może stawiać żądań względem wspólnoty, to musi być świadomy taktycznej przewagi. Minister obrony - Michael Fallon - zasugerował z kolei, że za sprawą agresji rosyjskiej poziom zagrożenia w Europie obecnie zbliżony jest do tego z zimnej wojny, co skutkować ma zapotrzebowaniem UE na brytyjskie zdolności obronne.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News