Na stronie Kartografia Ekstremalna pojawiła się ciekawa grafika obrazująca wyniki badania opinii publicznej. Możemy na niej zobaczyć, które europejskie narody są najbardziej gotowe do walki o swój kraj.

W obecnej sytuacji politycznej w Europie i na świecie dużo mówi się o ewentualnych konfliktach zbrojnych – jeśli nie z Rosją, która kilka lat temu rozpoczęła agresywne działania przeciwko Ukrainie i daje do zrozumienia, że to nie koniec, to znowu z Państwem Islamskim, które po porażce na Bliskim Wschodzie może rozpocząć działania wewnątrz Unii Europejskiej.

W tym kontekście zostało przeprowadzone badanie opinii publicznej. Przedstawicielom ze wszystkich narodów w Europie zadano jedno pytanie – Czy są gotowi do obrony swojego kraju w przypadku ewentualnej wojny.

Najbardziej gotowi do walki za swój kraj są… Finowie. Aż 74% mieszkańców tego kraju jest gotowa stanąć w obronie jego suwerenności i niepodległości. Niewiele mniej, bo 73% Turków jest gotowa walczyć z wrogiem. Na ostatnim miejscu podium najbardziej gotowych walczyć za swój kraj znaleźli się Ukraińcy, spośród których 62% obywateli jest gotowa stanąć do walki.

Nie najlepiej w zestawieniu wychodzi Polska – tylko 47% Polaków jest gotowa walczyć w obronie naszego kraju. Jeszcze gorzej jest we Francji (29%), Wielkiej Brytanii (27%), Czechach (25%) i Niemczech (18%).

bh

...

Zobacz również

Zobacz również