Która rocznica Smoleńska w tym roku? Niebawem okrągła liczba

Która rocznica Smoleńska w tym roku? Niebawem okrągła liczba Źródło: flickr.com/Fot. P. Tracz / KPRM

Która rocznica smoleńska jest obchodzona w tym roku? Naprawdę trudno uwierzyć, że od tragedii minęło już tyle czasu. Niebawem będziemy czcić pamięć ofiar katastrofy dziesięć lat po wydarzeniu. Msze, przemówienia, marsze i wystąpienia - tego możemy spodziewać się w tym roku nie tylko w stolicy, ale też w mniejszych polskich miastach. Jak zaplanowana jest ta uroczystość w Warszawie? Czy sparaliżuje całe miasto, czy też uda się tego uniknąć?

Która rocznica Smoleńska w 2019 roku?

Która rocznica Smoleńska jest obchodzona w tym roku? Do dziesięciolecia tragedii jeszcze rok. 10 kwietnia 2019 roku mija dokładnie 9 lat od jednej z najtragiczniejszych tragedii lotniczych w Polsce. 

W tym dniu, w 2010 roku, rządowy samolot rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku w Rosji. Wszyscy pasażerowie oraz załoga zginęli na miejscu, wśród nich był prezydent Polski Lech Kaczyński z żoną Marią, Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, przedstawiciele różnych ministerstw, szefowie instytucji państwowych i duchowni. 88 osób, stanowiących polską delegację, która miała wziąć udział w uroczystości związanej z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz osiem osób załogi - nikt nie przeżył katastrofy.

Pojawienie się tak licznej delegacji miało być pojednaniem polsko-rosyjskim i zawiązaniem nieformalnego sojuszu ku czci poległych podczas ludobójstwa w Katyniu. Rosja i Polska połączyły się, jednak nie tak wszyscy by tego oczekiwali, dwa państwa po raz kolejny zapiszą się wspólnej historii.

TVP, TVN, Polsat, a rocznica Smoleńska 2019

Telewizja Polska, jak co roku, będzie relacjonowała wydarzenia z obchodów dziewiątej rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Podobnie jak Polsat, TVN i inne stacje telewizyjne - pojawią się w Warszawie, przedstawić uroczystości. 

O godzinie 20:30 na antenie TVP pojawi się reportaż pod tytułem Cisza, w którym autor pokaże, jak dziewięć lat po tragedii żyją rodziny ofiar. Bohaterowie, a wśród nich: Ewa Kochanowska, Barbara Nowacka, Magdalena Merta, Zuzanna Kurtyka i Janusz Walentynowicz, będą opowiadać o własnych dramatycznych doświadczeniach.

 - Mija dziewięć lat od katastrofy smoleńskiej. Z upływem czasu rodziny ofiar uspokoiły swoje emocje, nadszedł też czas wyciszenia, choć do dzisiaj trwa śledztwo w sprawie tego tragicznego wydarzenia. Dzieci zmarłych dorosły, niektóre rozpoczęły karierę polityczną, wypełniając tym samym testament rodziców. Ostateczne pożegnanie z bliskimi nastąpi wówczas, gdy zostaną ujawnione wyniki dochodzenia, a odpowiedzialni za katastrofę ukarani - możemy przeczytać oficjalny opis dokumentu.

Rocznica Smoleńska na żywo - utrudnienia w Warszawie

Program obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2019 roku będą trwały praktycznie przez cały dzień:

 • 8:00 - odprawiona będzie msza święta w intencji ofiar katastrofy Smoleńskiej,
 • 8:41 - Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim,
 • 9:10 - złożenie wiązanek i kwiatów przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej 2010 roku,
 • 9:30-15:00 - blok filmowy przed Pałacem Prezydenckim, tam będzie można obejrzeć materiały wideo dotyczące tragedii,
 • 19:00 - msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej,
 • 20:45 - wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta RP Andrzeja Dudy.

O 20, po mszy świętej, odbędzie się Marsz Pamięci z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela pod Pałac Prezydencki. 

Utrudnienia nie będą obejmowały całego miasta, a jedynie Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście oraz okolice Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, który znajduje się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Utrudnienia mogą wystąpić w pobliżu właśnie tych miejsc.

Najlepsze newsy dnia:

 1. Zbliża się rocznica katastrofy smoleńskiej. Jakim samolotem leciał prezydent?
 2. Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata
 3. Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą
 4. Kiedy doszło do katastrofy smoleńskiej? Przyczyny tragedii wciąż budzą kontrowersje
 5. Co wiemy o życiu rodzinnym byłego szefa MONu? Antoni Macierewicz chroni prywatności
Następny artykuł