Kto wydaje dowód osobisty? Odpowiedź jest jedna

Kto wydaje dowód osobisty? Odpowiedź jest jedna Źródło: screen www.gov.pl

Kto wydaje dowód osobisty? Każdy z nas powinien to wiedzieć! Po ukończeniu 18 lat uzyskanie go to obowiązek każdego obywatela. Czy wiesz do jakiego organu zgłosić się w tej sprawie? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Kto wydaje dowód osobisty? Wiele młodych osób stoi krok przed wejściem w dorosłość. Wiąże się z tym wiele zmian, mniej lub bardziej odpowiedzialnych. Nie wszyscy są na to gotowi, ale czas płynie nieubłaganie. Jedną z koniecznych zmian, jest uzyskanie dowodu osobistego. Jak się jednak za to zabrać? Który organ za to odpowiada?

Kto wydaje dowód osobisty?

Dowód osobisty, to fizyczny i namacalny dowód, świadczący o tym, że jesteśmy dorośli. Niektórzy nie mogą się doczekać kiedy to nastąpi, a część z nas wolałaby cofnąć czas i znów być beztroskim dzieckiem. Niestety nie jest to możliwe i nie da się uciec od odpowiedzialności. 

Wkraczając w dorosłość, wiele rzeczy jest dla nas zupełnie nowych. Musimy się dopasować do otoczenia i dokonać pewnych zmian. Główną zmianą jest dowód osobisty. Potwierdza on tożsamość danej osoby, poświadcza o obywatelstwie, a także uprawnia do przekraczania granic państw należących do Unii Europejskiej. Zatem kto wydaje dowód osobisty?

Kto wydaje dowód osobisty? Gdzie należy się zwrócić?

Jeszcze do niedawna dowód osobisty wydawał właściwy organ gminy. Na przykład wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Tylko oni byli uprawnieni do wydawania tego ważnego dokumentu. Dany organ był zależny od miejsca naszego zamieszkania, a dokładniej od naszego meldunku. Na tej podstawie dokument mógł być wydawany. W przypadku braku takowego, brano pod uwagę miejsce naszego aktualnego pobytu. 

Gdzie się zwrócić w tym momencie? Obecnie w przypadku, gdy nam się kończy ważność dowodu, lub kończymy 18 lat, należy zwrócić się do najbliższego urzędu. Jest to niezależne od naszego miejsca zamieszkania. Ponadto, co jest dużym ułatwieniem, wniosek o dowód można złożyć także przez Internet. Władze wymyślają coraz więcej udogodnień, z których warto korzystać i o nich wiedzieć. 

Dowodem osobistym ma obowiązek legitymować osoba, która ukończyła 18 lat. Obywatel Polski ma prawo otrzymać dowód w każdym wieku - na przykład, jeśli chce podróżować za granicę, do krajów, w których nie jest wymagany paszport. 

źródło: obywatel.gov.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News