Kto panował przed Elżbietą II? Wyjątkowa osoba

Kto panował przed Elżbietą II? Wyjątkowa osoba Źródło: Wikimedia Commons/ Archives New Zealand

Kto panował przed Elżbietą II? Jej poprzednik również był uwielbiany przez poddanych, jednak mało kto o nim pamięta. Kto zasiadał na tronie brytyjskim przed obecną władczynią?

Kto panował przed Elżbietą II? Poprzednik Królowej Elżbiety

Kto panował przed Elżbietą II? Jej poprzednik był jeszcze bardziej interesującą postacią od niej. Na brytyjskim tronie przed znaną nam wszystkim Królową Matką panował Jerzy VI, ojciec Elżbiety. Jego panowanie trwało 16 lat, aż do 1952 roku, kiedy zmarł na raka płuc. 

Jerzy VI - król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Jerzy VI urodził się 14 grudnia 1895 r.  jako Albert Fryderyk Artur Jerzy, syn króla Jerzego V i Victorii May, księżnej Yorku. Czasy jego panowania przypadały na okres II wojny światowej, podczas której był przywódcą narodu brytyjskiego i wsparciem dla swoich obywateli. Przez całą wojnę popierał Winstona Churchilla, a nawet odwiedzał armie na frontach bitewnych. 

Jerzy VI - nieśmiały "Bertie"

Przed wstąpieniem na tron nazywany był tytułem „Jego Wysokością Książę Albert z Yorku”, jednak rodzina i przyjaciele zwracali się do niego „Bertie”. Przyszły król w czasach swojej młodości był cichym i nieśmiałym chłopcem. Nie przygotowywano go w dzieciństwie do roli króla, ponieważ miał starszego brata, księcia Edwarda, który miał objąć tron. Edward wybrał jednak miłość do rozwiedzionej kobiety i zrezygnował z pełnienia roli króla, niemal zmuszając młodszego brata do zostania głową państwa.

Król Jerzy VI - jąkanie

Po abdykacja brata w 1936 roku, książę Albert został królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i dominiów. 12 maja 1937 r. przyjął imię Jerzy VI, aby podkreślić ciągłość dynastii i przywrócić zaufanie ludu do monarchii.

Ojciec Elżbiety II miał jednak pewną wstydliwą tajemnicę, przez którą obawiał się pełnienia roli króla - okropnie się jąkał. Historia leczenia jego przypadłości stała się kanwą filmu "Jak zostać królem?" z 2010 roku. Finalnie Jerzemu udało się zniwelować zaburzenia mowy.

Jerzy VI - jak zyskał sympatię poddanych?

Jerzy VI najbardziej zaskarbił sobie sympatię ludu, gdy po wybuchu wojny z Hitlerem odmówił ewakuacji wraz z rodziną ze swojej siedziby w Londynie. Początkowe wątpliwości Brytyjczyków co do jego zdolności przywódczych zmalały po tym akcie odwagi i do dziś pamiętany jest jako dystyngowany, spokojny, ale również pełen zaciętości i odwagi król.

Źródło: Wikipedia 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News