Tygodnik „Wprost” zrealizował sondaż, w którym zapytał respondentów kto ich zdaniem ma szanse na odebranie władzy Prawu i Sprawiedliwości. Wyniki badania są zaskakujące. Jak zawsze przypominamy, że do każdego sondażu należy podchodzić z dystansem.

Kiedy PiS przejął władzę w 2015 roku opozycja skupiona wokół Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej ogłosiła, że tej władzy partię Jarosława Kaczyńskiego pozbawi. Stworzono Komitet Obrony Demokracji i rozpoczęto protesty na ulicach polskich miast.

Pomimo znaczącego wzrostu niezadowolenia jednej części społeczeństwa, szerszych nastrojów antyrządowych nie widać. Prawo i Sprawiedliwość notuje wzrost poparcia kosztem swoich przeciwników.

Według sond i mediów jest to wina braku lidera na czele bloku opozycyjnego. Ani Ryszard Petru, ani Grzegorz Schetyna nie zastąpi charyzmatycznego mówcy jakim był Donald Tusk. Obecnym w Polsce liderom opozycji jest również ciężej, ponieważ społeczeństwo pamięta o wpadkach i działaniach PO tj. OFE, aferze Amber Gold czy aferze podsłuchowej.

– Kto według ciebie obecnie najbardziej zasługuje na miano lidera opozycji i ma największe szanse, by w przyszłości odsunąć od władzy Prawo i Sprawiedliwość? – tak brzmiało pytanie zadane przez redakcje tygodnika.

Ponad połowa respondentów stwierdziła, że nie ma na kogo głosować. Wśród reszty zwyciężył Donald Tusk. Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru nie mają szans na nic.

Co jednak najbardziej ciekawe i zaskakujące, wśród propozycji pojawili się też Jerzy Owsiak i Robert Biedroń, którzy wcześniej nie byli brani pod uwagę.

źródło: wprost.pl

...

Zobacz również