Kto ma prawo do zachowku? Lepiej to wiedzieć

Kto ma prawo do zachowku? Lepiej to wiedzieć Źródło: Pixabay/Rafabordes

Kto ma prawo do zachowku? Na jakich zasadach i kiedy można się o niego ubiegać? Ta procedura wydaje się być dla dużej części osób czarną magią. Pokazujemy jednak, ze wcale tak nie jest.

Kto ma prawo do zachowku? A czym tak właściwie jest zachowek? Można snuć długie, ustawowe interpretacje, jednak w prosty sposób można również przedstawić, iż jest to prawo, które pozwala określonym członkom rodziny ubiegać się od spadkobiercy pewnego świadczenia, które nie wynika z treści testamentu. Brzmi skomplikowanie, jednak w rzeczywistości jest to dużo prostsze niż się wydaje.

Zachowek jest prawem, które pozwala na ubieganie się osób nie wymienionych przez zmarłą osobę w testamencie o uzyskanie pewnych świadczeń majątkowych od spadkobiercy.

Kto ma prawo do zachowku?

Przykładowo. Umiera człowiek, który zdecydował się przekazać cały swój majątek na schronisko dla zwierząt. Taka sytuacja często ma miejsce na przykład w USA. Człowiek ten miał dzieci, które nie zostały przez niego wymienione w testamencie - cały majątek ma trafić do schroniska.

W takim wypadku prawo do zachowku pozwoli dzieciom osoby zmarłej do ubiegania się od schroniska części spadku, jako słusznego świadczenia, przysługującego najbliższej rodzinie, niezależnie od tego czy została ona wymieniona w dokumencie.

Prawo do zachowku przysługuje tylko i wyłącznie małżonkowi, rodzicom zmarłego oraz tak zwanym "zstępnym", a więc dzieciom, wnukom, prawnukom etc. Jednakże przysługuje ono tylko wtedy, gdy w przypadku nie pozostawienia testamentu te osoby byłyby jego faktycznymi dziedzicami. Zachowek stanowi połowę wartości całego spadku, jaki przypadłby w takim wypadku dziedzicowi (w przypadku niezdolności do pracy osoby dziedziczącej jest to aż 2/3)

Zachowek - to warto wiedzieć

Warto pamiętać, że zachowek przysługuje jedynie w formie świadczenia pieniężnego. Nie jest możliwe otrzymanie go w formie nieruchomości itp.

W przypadku gdy osoba, która otrzymała spadek nie zgadza się na wypłacenie świadczenia, można dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Ważną informacją jest również to, że prawa do zachowku przedawniają się po upływie pięciu lat od chwili otwarcia spadku. Po tym czasie wszystkie ewentualne roszczenia stają się bezzasadne.

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News