Ruch Kukiz’15 reklamował się tym, że nie zamierza brać publicznych pieniędzy tak jak inne partie. Zgodnie z prawem formacja powinna uzyskać 3 mln zł dotacji, jednakże nie jest partią, więc nie było takiej możliwości. Trzeba było wskazać organizacje pożytku publicznego, które miałyby otrzymać środki.

Co się okazało? Najwięcej pieniędzy, bo aż 2,3 mln złotych, otrzymała fundacja „Potrafisz Polsko”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta fundacja jest bardzo mocno powiązana z ruchem Kukiza.

– Fundacja działa na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej, wierząc w prymat dobra wspólnego nad partykularnymi interesami grup społecznych, biznesowych i politycznych – tym ma zajmować się fundacja istniejąca od wiosny 2016 roku.

Kukiz tłumaczy zamieszanie wokół pieniędzy dla Kukiz’15 w fundacji Potrafisz Polsko

Fundacja tak szybko nie uzyskałaby statusu organizacji pożytku publicznego, ale Kukiz przejął Fundację Stypendialną „Dzieło św. Kingi” i przemianował ją na „Potrafisz Polsko”.

Poseł Tyszka zapytany przez dziennik Fakt nie chce komentować sprawy. Wiadomość o przekazaniu pieniędzy zszokowała wyborców, których wielu przekonywała strategia ruchu Kukiz’15 dotycząca dotacji oraz to, że formacja miała nie brać publicznych pieniędzy.

Z drugiej strony, inni wyborcy przekonują, że aby przetrwać konieczne są pieniądze z dotacji, ponieważ w innym wypadku formacje skazane są na porażkę. Podkreślają jednak, że Kukiz mógł ogłosić, iż dokonuje takiego wyboru, by sprawa wyglądała bardziej przejrzyście.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

Zobacz również