Utracili kontakt ze statkiem, który próbował wylądować na Księżycu

Utracili kontakt ze statkiem, który próbował wylądować na Księżycu Źródło: needpix/WikiImages

Księżyc miał być miejscem triumfu, nie wiadomo jednak, jak zakończyła się próba lądowania na satelicie. Statek zmierzający w stronę jego powierzchni, utracił łączność z agencją kosmiczną w ostatniej fazie lotu.

Księżyc był celem lądowania indyjskiej kosmicznej misji Chandrayaan-2. Statek wyruszyła na podbój satelity kilka miesięcy po nieudanej próbie lądowania izraelskiej sondy Beresheet. W końcowym stadium lądowania utracono kontakt z lądownikiem. 

Księżyc celem indyjskiej misji kosmicznej

Kwietniowe rozbicie się izraelskiej sondy na powierzchni księżyca dało Indiom możliwość wyprzedzenia rywali z Bliskiego Wschodu w kosmicznym wyścigu. 22 sierpnia sonda Chandrayaan-2 rozpoczęła swoją misję. Jej celem było wylądowanie na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Lądowanie po niewidocznej z Ziemi stronie księżyca zostało zaplanowane na 6 września bieżącego roku. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na początku wszystko szło zgodnie z oczekiwaniami. Odłączony od orbitera lądownik Vikram przystąpił do manewru lądowania. Wytracił prędkość na odpowiedniej odległości od powierzchni satelity. Nagle na wysokości 2,1 km od zaplanowanego miejsca lądowania agencja kosmiczna ISRO utraciła łączność ze statkiem. Wcześniej zarejestrowano nieoczekiwane zmiany w trajektorii lotu lądownika. W tej chwili nie można ocenić wyniku misji. 

Gdyby lądowanie przebiegło zgodnie z założeniami, na powierzchnię księżyca wyjechałby niewielkich rozmiarów łazik Pragyan. Jego zadaniem było przebadanie jonosfery i uzyskanie danych o procesach sejsmologicznych księżyca. 

Przeprowadzenie udanego manewru lądowania pozwoliłoby Indiom zapisać się w historii jako czwarty kraj, który tego dokonał. Przed misją Chandrayaan-2 dokonały tego Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. 

Dzisiaj grzeje: 1. W ciągu roku umarł jej mąż i miała operację mózgu, część twarzy ma sparaliżowaną. Druzgocące doniesienia o Annie Marii Wesołowskiej

2. Lepiej, żeby Jolanta Kwaśniewska nigdy się o tym nie dowiedziała. Jej córka właśnie zaliczyła ogromną wpadkę

Niezależnie od wyniku próby lądowania, swój cel będzie kontynuował orbiter. Ma on pozostawiać na księżycowej orbicie przez kolejny rok. Premier Indii Narendra Modi opublikował post, w którym gratuluje swoim naukowcom. Podkreślił, że zawsze dawali z siebie wszystko i dali swoim rodakom powód do wiecznej chwały. Obiecał również aktualizowanie informacji o postępach misji. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Dziewczyna rzuciła liścik recepcjonistce. Gdy kobieta go przeczytała, w pośpiechu zawiadomiła policję
  3. "Mąż wydziela mi pieniądze, po 10 zł na dzień". Magda nie wie co dalej robić
  4. Nagranie ze ślubu 10-latki z dorosłym mężczyzną obiegło świat. Po jego obejrzeniu można być w szoku
  5. Mąż błagał Edytę, by pozwoliła się zbiorowo zgwałcić. W centrum miasta nie był w stanie obronić jej ani siebie

źródło: komputer świat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News