Księżna Danii Maria postanowiła, że nie założy tradycyjnej chusty zakrywającej włosy, która jest obowiązkowa dla obywatelek Arabii Saudyjskiej. Kobieta poszła w ślady Michelle Obamy, która w 2015 roku postąpiła podobnie.

Księżna Maria brała udział w oficjalnej podróży do Arabii Saudyjskiej wraz ze swoim mężem Frederikiem. Zadeklarowała, że nie będzie zakładać tradycyjnej chusty, co było ryzykowne z punktu widzenia dyplomacji. Księżna nie miała oporów, by pojawić się przed saudyjskim królem z odkrytymi włosami. Odczytano to jako sygnał, że prawa kobiet są w arabskim kraju ograniczone.

Ponadto, zdecydowała witać się z oficjelami podając im dłoń, co również jest niespotykane w Arabii Saudyjskiej. Teoretycznie, księżna Danii nie naruszyła przepisów, ponieważ kobiety spoza tego kraju są zwolnione z obowiązku.

Jednakże, część Saudów oburzyła się postawą kolejnej pierwszej damy. Co ciekawe, w arabskim państwie kobiety nie mogą nawet kierować samochodu ani bez zgody męża lub braci zatrudnić się oraz wyjść do restauracji.

fot. Wikipedia Commons
fot. Wikipedia Commons

źródło: ofeminin – Świat Kobiet

...

Zobacz również