Masz starą książkę telefoniczną? Zbijesz na niej kokosy!

Masz starą książkę telefoniczną? Zbijesz na niej kokosy! Źródło: fot. wikimedia commons

W dobie Internetu możemy dostać niemal wszystko. Wielu ludzi nostalgicznie wspomina symbole lat 90/00, których nie spotkamy już w codziennym życiu. Jednym z nich jest książka telefoniczna, która niegdyś niezbędna do komunikacji ze światem, dziś jest nieznana najmłodszym pokoleniom.

Miłośnicy zapomnianych przedmiotów ciągle zaskakują. Dzięki Internetowi w prosty sposób możemy stać się dziś posiadaczami starego, zapomnianego modelu telefonu komórkowego, czy nawet książki telefonicznej. O ile fanów oldschoolowej elektroniki jest wielu i są oni w stanie sporo zapłacić, tak dziwić mogą wysokie ceny papierowych baz numerów telefonów. Za 377 złotych możemy nabyć Warszawską książkę telefoniczną z lat 95/96. Niewiele mniej warta jest Katowicka skarbnica numerów telefonów z 97 roku, bo aż okrągłe 300 zł. Serwisy internetowe są przepełnione takimi okazami. Z ciekawszych z nich możemy znaleźć np. spis abonentów sieci telefonicznych z okresu międzywojennego. Za taką pozycję trzeba by wyłożyć już znacznie więcej niż kilkaset złotych.

Czy książka telefoniczna jest jeszcze legalna?

Rozwój technologii spowodował drastyczne obniżenie użyteczności telefonów stacjonarnych. W dzisiejszych czasach możemy je już zobaczyć w nielicznych domach. Dlaczego zatem kupowane są nadal książki telefoniczne i czy legalne jest ich posiadanie? W 1997 roku weszła pierwsza ustawa o ochronie danych osobowych. - Zamieszczenie w spisie danych identyfikujących abonenta będącego osobą fizyczną może nastąpić wyłącznie po uprzednim wyrażeniu przez niego zgody na dokonanie tych czynności - czytamy w ustawie. - Przepisy nie zakazują uzyskania dostępu do danych osobowych ze źródeł powszechnie dostępnych, a takim jest m.in. książka telefoniczna. Pamiętajmy, że w książce telefonicznej znajdują się dane tych tylko osób, które uprzednio wyraziły zgodę na taką publikację - komentuje Michał Warchoł, adwokat jednej z kancelarii. Kolekcjonerzy mogą korzystać z książek do woli, a osoby posiadające tego typu przedmioty na tym zarobić.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Papież Franciszek w ogniu krytyki. Rozpoczął się BUNT
  2. Tysiące Polaków straciły pieniądze! Największe oszustwo od lat
  3. Śmiertelna bakteria atakuje ludzi w Polsce! Jest odporna na antybiotyki
Następny artykuł