Zakonnice przerywają milczenie. "Kiedy sprzątała, ksiądz łapał ją za pupę"

Zakonnice przerywają milczenie. "Kiedy sprzątała, ksiądz łapał ją za pupę" Źródło: flickr.com

Ksiądz dla każdej wierzącej osoby jest bardzo ważną postacią. Jemu powierza się sekrety, spowiada się z grzechów i darzy zaufaniem. Czasem zdarza, że księża chcą wykorzystać swoją przewagę i posuwają się za daleko. Gdy taka sytuacja przytrafia się zakonnicy, wszystko dodatkowo się komplikuje. Kilka z nich zdecydowało się przerwać milczenie i opowiedzieć o przykrym doświadczeniu, jakim było dla nich molestowanie przez księży.

Ksiądz nigdy nie powinien wykorzystywać swojej pozycji do napastowania seksualnego innych ludzi. Zdarza się jednak, że tak się dzieje. Doświadczyły tego zakonnice, które anonimowo postanowiły powiedzieć o swoich dramatycznych przeżyciach. Ich rozmówczynią była Marta Abramowicz, reporterka i autorka książki "Zakonnice odchodzą po cichu". To, co ujawniają, jest szokujące i oburzające.

Ksiądz, który wykorzystuje spowiedź

Marta Abramowicz podczas zbierania materiałów do książek spotkała się z wieloma historiami różnych zakonnic. Znalazły się w nich także opowieści związane z molestowaniem seksualnym. Jedna z zakonnic opowiedziała o pewnej sytuacji, która miała miejsce podczas sprzątania.

- Szorowałam korytarz, a ksiądz kapelan podchodził od tyłu, łapał mnie za pupę i mówił: Pokręć się, moja sarenko. I mnie tam poklepywał - wspomina siostra Iwona.

To nie był jedyny przypadek, gdy ksiądz zdecydowanie przekroczył granice. Innym razem ksiądz postanowił pod pretekstem spowiedzi wyciągnąć od zakonnicy pikantne szczegóły z jej życia.

- Sam na sam z ojcem. On przy stole, ja na łóżku. Pokoje małe, ciasno. Dziwne to dla mnie było. I cały czas pytał: Czy ty siebie dotykasz? Czy ty sobie czegoś nie robisz? Niby luźna rozmowa, a niby spowiedź. Nie wiedziałam, co jest w tajemnicy, a co nie, bo on potem mówił wszystko przełożonej. Która jest dziewicą, a która nie. Ja myślałam, że tak ma być. Ufałam im - kontynuowała rozmówczyni.

Ksiądz przyjeżdża w odwiedziny

W przypadku siostry Iwony nie doszło do niczego więcej niż wypytywanie i klepanie. Inne siostry nie miały tyle szczęścia. Marta Abramowicz mówi, że w listach, które dostawała od anonimowych nadawczyń, jedna wspominała pewnego księdza, który co jakiś czas odwiedzał zakon. Miał w zwyczaju wybierać sobie jedną z sióstr, zazwyczaj ładną i młodą, aby zanosiła mu posiłki do pokoju. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kiedy młoda uczennica odmawiała i szła powiedzieć o sytuacji przełożonej, dowiadywała się, ze jest szczęściarą. Wmawiano jej, ze ma powód do dumy, bo to wysoko postawiony ksiądz, przyjaciel papieża

Uległe i uczynne za wszelką cenę

Molestowanie seksualne nigdy nie jest łatwe dla osób, które go doświadczyły. Osoby świeckie wstydzą się i czują się źle z tym, co się stało. Jednak gdy taka sytuacja przytrafi się zakonnicy, sprawy są jeszcze bardziej skomplikowane. Jak tłumaczy Abramowicz, zakonnice uczone są uległości i wykonywania poleceń przełożonych w milczeniu. Jeśli przełożona powie, że uczennica ma być dumna, bo ksiądz zaprosił ją do pokoju, tak powinno być. 

- Zresztą w przypadku księdza nie chodzi tylko o autorytet. To jest ojciec duchowy, któremu siostra zakonna powierza wszystkie swoje problemy, bóle i rozterki. Osoba, której ufa. Ktoś, kto powinien jej zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli taki ksiądz dopuszcza się molestowania seksualnego, to trauma jest jeszcze większa. To jest bardzo bolesne, bo związane z czymś, co zupełnie nie powinno mieć miejsca - dodaje reporterka dla portalu natemat.pl.

Siostry mają nadzieje, że nagłośnienie ich przypadków zachęci inne zakonnice do wyjawienia prawdy i walki o sprawiedliwość.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. W Lidlu będą rozdawać jedzenie praktycznie ZA DARMO?! Czy oni powariowali?!
  2. Edyta Górniak w gorącej sesji dla Playboya! Od tych zdjęć nie sposób oderwać oczu!
  3. Układ Omega uderzy w Polskę. Termometry oszaleją
  4. Małgorzata Rozenek pochwaliła się brzuchem. Fani gratulują celebrytce
  5. Zaczyna robić się już poważnie. Związek Igi Lis i Taco Hemingwaya kwitnie

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News