Seniorki muszą nagle opuścić dom opieki. Ich miejsca mają zająć księża

Seniorki muszą nagle opuścić dom opieki. Ich miejsca mają zająć księża Źródło: publicdomainpictures.net/George Hodan

"Ksiądz" i "kościół" nie będą się dobrze kojarzyć mieszkankom pewnego domu spokojnej starości. Schorowane staruszki czeka ciężka przeprowadzka, a wszystko przez działania organizacji, która trzyma rękę na budynku. Wiadomo, co stanie się z mieszkankami.

Ksiądz to osoba niezwykle szanowane w wielu kulturach. Niestety teraz pozycja ta może zostać bardzo brutalnie podkopana, a wszystko przez informacje, które ujrzały światło dzienne. Cała rzecz dzieje się w Manchesterze, a poszkodowanymi są mieszkanki domu spokojnej starości "Dom Polski". Okazuje się, że ich jedyna ostoja zostanie zamknięta, a pomieszczenia przerobione na biura i kwatery dla księży. Mają czas na wyprowadzkę do końca czerwca.

Ksiądz okazał się ważniejszy od staruszki

Sprawa została nagłośniona przez rodziny mieszkanek domu spokojnej starości. Wszystko toczy się teraz wokół dalszych losów starszych schorowanych kobiet - jedenastu Polek, które przybyły do Wielkiej Brytanii po zakończeniu II wojny światowej.

Ponad 90-letnie mieszkanki czeka teraz ciężka i ryzykowna przeprowadzka. Przez ich stan zdrowia - nie tylko fizyczny, ale i psychiczny - opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania wcale nie będzie takie proste.

- To gigantyczna strata dla mieszkańców i lokalnej społeczności. Dom Polski świadczy znakomitą opiekę rezydentkom, które wiele wycierpiały podczas drugiej wojny światowej. Zmiana tego wpłynie negatywnie na ich zdrowie - tak Afzal Khan, lokalny poseł z Manchesteru, wypowiadał się dla BBC odnośnie do decyzji władz "Domu Polskiego".

Organizacja katolicka przedstawia nieprawdę?

Budynek należy do organizacji "Towarzystwo Chrystusowe". Swoją decyzję o zamianie "Domu Polskiego" w mieszkania dla księży stowarzyszenie tłumaczy bardzo poważnymi problemami finansowymi. Są zmuszeni więc zmienić przeznaczenie budynku. Rodzina seniorek twierdzi jednak co innego. Na koncie "Towarzystwa Chrystusowego" znajduje się bowiem aż 961 tysięcy funtów oszczędności, a razem z posiadanymi dobrami robi się z tego powalająca suma 1,3 miliona funtów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

BBC kilkukrotnie próbowało skontaktować się z włodarzami nieruchomości, która niedługo zmieni swoje przeznaczenie - bezskutecznie. Chciano wyjaśnić sprawę finansów i nagłej decyzji organizacji, niestety wciąż pozostaje to tematem tabu.

"Dom Polski" działa prężnie od 1989 roku. Został kupiony przez zgromadzenie księży chrystusowców od Stefanii Coner. Po remontach i koniecznym przystosowaniu budynków dla osób starszych i z niepełnosprawnością ruchową został oddany do użytku jako Residential Care Home.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP: Nie żyje piękna dama. Została znaleziona MARTWA w pokoju hotelowym
  2. Ś.p. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska spisała MILIONOWY testament! Wiadomo, kto go odziedziczy, opadną Wam szczęki
  3. TVN przekazał wiadomość o koszmarnym wypadku. Ludzie ruszyli na pomoc
  4. TVP: podczas pogrzebu z trumny dochodziły dźwięki. Żałobnicy przerażeni, interweniował lekarz
  5. Koszmarna wpadka Roksany Węgiel na scenie. 14-latka na żywo popełniła niewyobrażalną gafę
  6. Zdjęcie wychudzonej Szostak wywołało burzę. "Kiedyś była śliczna"

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News