Oto grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał litości

Oto grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał litości Źródło: Wikimedia Commons/Panek

Ksiądz w wierze katolickiej ma moc rozgrzeszania. Przykazania kościelne mówią, aby przynajmniej dwa razy w roku - na Boże Narodzenie i Wielkanoc - katolik przyjął Komunię Świętą. Do Wielkanocy zostało zaledwie kilka dni, dlatego warto przypomnieć, w jakich przypadkach ksiądz nie może dać rozgrzeszenia.

Ksiądz w wierze katolickiej ma moc rozgrzeszania. Poprzez święcenia i konsekrację jego osoba staje się pośrednikiem pomiędzy Jezusem Chrystusem a człowiekiem, który wyznając swoje szczerze grzechy, przyznaje się do odrzucenia Boga. Jest to opis sakramentu zwanego spowiedzią, a jego zwieńczeniem jest oczyszczenie ludzkiego serca z grzechów, jednak tylko pod warunkiem, że spowiedź była szczera i człowiek nie próbował oszukać samego Boga.

Są jednak sytuacje, w których ksiądz może odmówić udzielenia rozgrzeszenia. Są to wyjątkowe przypadki, ściśle regulowane przez Kościół i zwykle dotyczą grzechów zupełnie innego poziomu, do których odpuszczenia nie wystarczy zwykły ksiądz. Wtedy potrzebne są zupełnie inne działania, aby wierny mógł się prawdziwie wyspowiadać.

Jakich grzechów nie może odpuścić ksiądz?

Ksiądz nie ma władzy odpuszczenia grzechu nieczystości, w przypadku gdy osoba stale mieszka, prowadząc gospodarstwo domowe i żyjąc jak mąż i żona bez zawarcia sakramentu. Jest to złamanie szóstego przykazania, uważanego za najbardziej powszechne i zgubne dla wiernych. Prowadzenie gospodarstwa domowego oznacza, że osoba spowiadająca się nie wyprowadzi się od partnera, a przez co nie ma w niej postanowienia poprawy, co jest kluczowym warunkiem spowiedzi. Rozgrzeszenie może zostać przyznane, jeśli zaraz po nim para zamieszka osobno.

Podobnie jest w przypadku życia w powtórnych związkach rozwodników. Małżeństwo jest nierozerwalne, a przysięga, jaką składają sobie nawzajem małżonkowie obowiązuje wiecznie. Dlatego też Kościół przykłada taką uwagę do tego sakramentu. Są jednak pewne wyjątkowe przypadki, gdy małżeństwo może zostać unieważnione.

Podobnie jest w przypadku zabójstwa, włączając w to aborcję. Z tak ciężkiego grzechu rozgrzeszyć może tylko biskup. Tak samo jest z grzechem apostazji, lub profanacji (na przykład próba odprawienia Mszy Świętej przez osobę bez święceń kapłańskich). Również dotyczy to próby zawarcia związku przez duchowieństwo - księży i siostry zakonne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jest jednak jeden grzech, którego nikt na ziemi nie może odpuścić - grzech przeciw Duchowi Świętemu. Mówił o tym sam Jezus. Katechizm św. Piusa rozróżnia tu sześć rodzajów tego grzechu, który nie może być odpuszczony.

- rozpacz, odrzucająca Boże Miłosierdzie,

- zuchwała pewność o własnym zbawieniu,

- zazdrość bliźniemu łaski Bożej,

- rozmyślne trwanie w niepokucie,

- "zatwardzenie serca" na zbawienne napomnienia,

- otwarty i czynny sprzeciw wobec prawdy chrześcijańskiej.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Agata Duda może być dumna! Prezydent upiecze wielkanocne baby „Umówiłem się z żoną, ze coś zrobię
  2. Zbigniew Wodecki miał romans z piękną aktorką? Podobno ukrywał to przed całym światem
  3. Ferdek z "Kiepskich" wymyślił, jak zarobić i się nie narobić. Genialny pomysł rozłożył nas na łopatki
  4. Mało kto o tym wiedział. Martyna Wojciechowska ma rodzeństwo, wiemy kim są
  5. Polacy przewozili trumny. Kiedy celnicy otworzyli je na granicy, nie mogli uwierzyć
  6. Kożuchowska podzieliła się wiadomością o tragedii. "Nie mogę powstrzymać łez. Szok, żal, niedowierzanie"

źródło: Warszawa Nasze Miasto

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News