Miliardy dolarów, bankructwa diecezji - tak zajęto się pedofilią w Kościele. Tylko że nie w Polsce

Miliardy dolarów, bankructwa diecezji - tak zajęto się pedofilią w Kościele. Tylko że nie w Polsce Źródło: YouTube/RadioMaryja

Ksiądz powinien budzić zaufanie, tymczasem to po emisji głośnego reportażu, legło w gruzach. Choć przypadki duchownych o zapędach pedofilskich zdarzają się na całym świecie, jednak tylko w Polsce są oni tak bezkarni. Na zachodzie ofiarom przemocy seksualnej ze strony kleru są wypłacane wysokie odszkodowania, a odpowiedzialność ponoszą także zwierzchnicy księży. Dlaczego w Polsce tak się nie dzieje?

Ksiądz po filmie Sekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu" nie będzie już miał takiego autorytetu wśród wiernych. Powodem jest nie tylko sam reportaż, ale również wypowiedzi wysoko postawionych w hierarchii duchownych, z których wynika, że trauma molestowanych i gwałconych jest "byle czym". Tym, co zszokowało internautów najbardziej, jest to, że za zbrodnie duchownych nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Okazuje się, że zagranicą już dawno zostały wypracowane prawne procedury związane z zadośćuczynieniem ofiarom, choć wiadomo, że gotówka nie wymaże z ich pamięci drastycznych wspomnień.

Ksiądz, który popełnił zbrodnię, i jego zwierzchnicy nie mogą pozostawać bezkarni

W USA za świadczenia pieniężne wobec molestowanych są odpowiedzialne diecezję. Największa rekompensata finansowa została wypłacona w 2003 r. w związku z głośnym skandalem w Bostonie, gdy 550 osób wniosło oskarżenie. Łącznie dostali oni aż 85 mln dolarów, co pogrążyło bostońską diecezję w finansowej nędzy. Do 2015 r. wszystkim ofiarom na tym terenie wypłacona 170 mln, a we wszystkich stanach USA ofiarom pedofilii zapłacono łącznie aż 5 mld dolarów.

W Belgii w przeciągu ostatnich pięciu lat zadośćuczyniono ofiarom kwotą w wysokości 4,6 mln. O wiele większe rekompensaty obowiązują w Australii - tam Kościół musiał wyciągnąć z kieszeni 200 mln dolarów. Z kolei w Irlandii to rząd, a nie instytucje kościelne, ma obowiązek finansowego pokrycia strat moralnych molestowanych. Ciekawe rozwiązanie zostało wypracowane w Holandii, gdzie w wyniku ustaleń tzw. komisji Deetmana utworzono specjalny "Punkt Zgłoszeń". Ma on na celu wypłacanie odszkodowań ofiarom z pominięciem procesu sądowego. Obecnie instytucja dysponuje zasobem 5 mld euro. Po finansową rekompensatę mogą zgłaszać się także poszkodowani sprzed lat - w punktach nie obowiązuje przedawnienie sprawy. W zależności od stopnia przemocy obowiązują róże stawki: 100 tys. za gwałt, 20 tys. za dotykanie. Powstanie takiego miejsca budzi wśród mieszkańców rozbieżne opinie. Z jednej strony jest to szybsza, bardziej komfortowa opcja. Jest to także usprawnienie funkcjonowania i tak przeciążonych już sądów. Z drugiej strony wielokrotnie ofiara chce skonfrontować się ze swoim oprawcą, a proces sądowy to umożliwia. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU ZNAJDUJE SIĘ POD GALERIĄ:

W Belgii za czyny księży odpowiadają ich przełożeni. Zgodnie z tą zasadą w 2015 r. jeden z arcybiskupów, niejaki Leonard, musiał zapłacić ofierze swojego podopiecznego 10 tys. 

W Polsce sporadycznie są wypłacane odszkodowania ofiarom księży - nikt nie przyznaje się do winy

W 2018 r. sąd uznał, że zakon Towarzystwa Jezusowego, który ma siedzibę w poznaniu, musi ponieść koszta w wysokości 1 mln. Jest to wynikiem okrutnego czynu ks. Romana B., który w swojej celi przetrzymywał siłą i wykorzystywał seksualnie jedną z kobiet. Nikt nie uwierzył, że żaden z braci duchownego nie wiedział o tym, co się dzieje. Oprócz jednorazowego odszkodowania zakonnicy mają obowiązek co miesiąc przelewać na konto ofiary 800 zł. Choć duchowni chcą odwołać się od decyzji sądu, póki co wywiązują się z zobowiązań. Wiadomo, że obecnie trwa kilkanaście rozpraw związanych z oskarżeniami księży o dopuszczanie się przez nich czynności seksualnych. W kraju nie ma jednak jeszcze wypracowanego konkretnego systemu, tak jak ma to miejsce na Zachodzie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska miała operację plastyczną? Fani: "Co ona zrobiła z twarzą?!". Jej nowy wygląd was ZSZOKUJE!
  2. Jolanta Kwaśniewska na zdjęciu z młodości w długich włosach. To najpiękniejsza Pierwsza Dama w historii Polski. Ten widok zwali was z nóg!
  3. Wstrząsająca informacja TVP. Trwa dochodzenie przeciw żonie zabitego Adamowicza
  4. Dumny Andrzej Duda przekazał radosną nowinę dot. córki. Do Pałacu napływają gratulacje z całej Polski
  5. Kwota emerytury abp Głódzia poraża. Oszałamiające pieniądze
  6. W mediach Rydzyka doszło do ataku na produkcję Sekielskiego. Plaga pedofilii w Kościele nazwana wymysłem medialnym

 

Źródło: next.gazeta

Następny artykuł