Ilu księży pedofilów siedzi w więzieniu? Opadną wam ręce

Ilu księży pedofilów siedzi w więzieniu? Opadną wam ręce Źródło: Fot. Shaw Air Force Base

Kościół musi się w ostatnim czasie borykać z ogromną krytyką z powodu problemu, który wewnątrz instytucji stanowi pedofilia. Wielu obywateli coraz bardziej stanowczo zaczyna więc pytać, jaka część polskich duchownych ma na swoim koncie przestępstwa na tle seksualnym oraz w jaki sposób zostali oni ukarani. Oficjalna liczba duchownych, którzy odsiadują obecnie wyroki za molestowanie nieletnich, jest jednak zadziwiająco niska. Dlaczego tak rzadko słyszmy o sprawach, w których wyrok usłyszał ksiądz pedofil?

Kiedy w ostatnim czasie Stanami Zjednoczonymi wstrząsnęła jedna z największych w historii tego kraju afera pedofilska, sprawą zainteresowały się też społeczeństwa innych państw. Kontrowersje wobec przypadków molestowania nieletnich przez księży podsyciła także niedawna premiera filmu "Kler", który miał zdradzić największe grzechy polskiego Kościoła.

Czy każdy ksiądz pedofil trafia do więzienia?

Chociaż problem realnie istnieje, a na wokandę krajowych sądów co jakiś czas trafiają sprawy, w których księża oskarżani są o przestępstwa na tle seksualnym, zdarzenia te są często skutecznie wyciszane. Jak przyznają prawnicy, rozprawy tego typu najczęściej kończą się wyrokiem skazującym sprawcę, którym jest ksiądz pedofil, na karę więzienia... w zawieszeniu. - Skoro część społeczeństwa uważa, że jak ktoś podotykał po pupie, to w sumie nie wyrządził wielkiego zła, to trudno się dziwić, że sądy także nie dostrzegają w tym wielkiej krzywdy - powiedział w rozmowie z dziennikarzami WP mec. Jarosław Głuchowski, który od dłuższego czasu reprezentuje ofiary księży pedofilów. - To wynika choćby z braku właściwej oceny tego, co sprawca tak naprawdę swoim pokrzywdzonym wyrządził. Jak ktoś komuś da w twarz lub wbije nóż w serce to krzywda jest namacalna. W sprawach pedofilii jest dużo trudniej. Znam procesy, gdzie było kilka osób poszkodowanych przez jednego duchownego i orzekano kary w zawieszeniu. (...) Tylko w głośnych sprawach zapadają zazwyczaj wyroki bezwzględnego więzienia. Tak było w sprawie Romana B., księdza, którego ofiarą była moja klientka. Sprawca został skazany na cztery lata, z czego dwa w trakcie procesu, więc nieszczególnie odczuł monotonię więzienną - dodał także bardzo szczerze prawnik.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ksiądz pedofil w więzieniu? Prawnicy: to rzadkość

Dziennikarze Wirtualnej Polski zwrócili się więc jakiś czas temu do przedstawicieli Służby Więziennej, aby ci udostępnili w oficjalny sposób statystyki dotyczące zawodów wykonywanych przez skazanych na pobyt w zakładzie karnym przed trafieniem za kraty. Dane instytucji są naprawdę zadziwiające. Obecnie w polskich więzieniach znajduje się 808 osób, które są odpowiedzialne za popełnienie przestępstw o charakterze pedofilskim. Wśród nich jest jedynie 2 księży oraz 1 zakonnik, chociaż sprawy związane z przewinieniami duchownych trafiają do sądów zdecydowanie częściej. Jak jednak zapewnia mecenas Głuchowski, liczba ta jest tak niska właśnie z powodu kar w zawieszeniu, które są najczęściej nakładane na osoby duchowne.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rydzyk będzie się kąpał w pieniądzach. Wiemy, ile dostał od rządu
  2. Kobiety pobite przez narodowców ukarane! Absurdalny wyrok
  3. Szokujące treści w podręcznikach do edukacji seksualnej. Rodzice złapali się za głowy
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News