A więc jednak! 65% za zniesieniem celibatu wśród księży

A więc jednak! 65% za zniesieniem celibatu wśród księży Źródło: Flickr/Piotr Drabik

Ksiądz w dzisiejszym świecie powoli coraz bardziej traci swój autorytet. W związku z napływającymi z różnych stron świata informacjami dotyczącymi zbrodni pedofilskich w Kościele Katolickim, wraca debata na temat słuszności celibatu wśród duchownych.

Ksiądz, to zawód ściśle związany z wielkimi wyrzeczeniami dotyczącymi cielesności i życia prywatnego. Kolejny raz w Kościele Katolickim pojawiają się postulaty forsujące zmiany zasad organizacji życia duchownych. Coraz częściej pojawiają się głosy zastanawiające się nad słusznością istnienia celibatu wśród księży. 

65% za zniesieniem celibatu

Temat konieczności i sensowności utrzymania celibatu, w życiu księży, pojawia się co jakiś czas w debacie religijnej. Tym razem jest to najprawdopodobniej związane z kryzysem, jaki przeżywa obecnie Kościół Katolicki. Wszystko za sprawą kolejnych skandali pedofilskich, które wyszły na jaw. 

Są powody, żeby sądzić, że być może niezaspokojony popęd seksualny sprzyja zachowaniom pedofilskim. Co oznaczałoby, że zmuszanie księży do życia w czystości seksualnej, pogłębia tylko problem przemocy seksualnej w Kościele.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak podaje Oko Press coraz większa grupa ludzi opowiada się za zniesieniem celibatu wśród duchownych. Według badań przeprowadzonych w tym roku jest to aż 65% pytanych. 

Co na to papież Franciszek? 

Ksiądz jak wiadomo też ma swoje potrzeby seksualne, co wynika z prostej przyczyny: po prostu jest człowiekiem. Każdy ma swoje popędy, pragnienia i uczucia. Bardzo wielu księży, w związku z tym, nie radzi sobie z nałożonym na nich obowiązkiem życia w czystości. Często zdarza się, że nie są w stanie wytrzymać takiego ascetycznego trybu życia i wchodzą w związku z kobietami w tajemnicy przed światem. 

Sam papież Franciszek w roku 2014 przypominał, że "Celibat nie jest dogmatem wiary. Jest regułą życia, którą bardzo cenię, i sądzę, że jest darem dla Kościoła. Ponieważ nie jest dogmatem, zawsze mamy otwartą drogę, żeby go zmienić". Takie słowa papieża sugerują, że być może naprawdę na najbliższym październikowym Synodzie Panamazońskim, temat słuszności celibatu będzie szczegółowo przedyskutowany. 

Według kardynała Claudio Hummesa zniesienie celibatu to nie jest aż tak trudną sprawą do załatwienia, jak kwestia dopuszczenia do święceń kapłańskich kobiet. Czy Kościół Katolicki jest wreszcie gotowy na taką wielką zmianę? Być może to będzie jedna z reform, która wyprowadzi go z głębokiego kryzysu, w jakim się znajduje. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Gwiazdor Polsatu zginął STRASZNĄ śmiercią w tajemniczych okolicznościach. Do dziś nikt nie wie, co mu się naprawdę stało
  2. "NAJBRZYDSZA panna młoda" na świecie! Śmiali się z niej wszyscy, dziś jej wygląd to totalny szok
  3. Tragiczne informacje TVN, to się dzieje właśnie teraz. "Dzisiaj na SOR-ach umierają Polacy"
  4. Oficjalne: Będzie nowe 500 plus. Wiadomo już, komu się należy
  5. Dramatyczne wieści nt. 11-letniej córki Dereszowskiej. Rokowania lekarzy są coraz gorsze
  6. Polsat: 64-latka chciała złożyć wieniec na grobie rodziców. Wtedy pod jej stopami otworzyła się otchłań
  7. Dramat Tadeusza Rydzyka. Stworzone przez niego medium upada, ujawniono porażające dane

Źródło: Oko.Press

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu