Biskupi upominają Polaków. To jest NAKAZ na Nowy Rok

Biskupi upominają Polaków. To jest NAKAZ na Nowy Rok Źródło: fot. Flickr

Ksiądz i uczestnictwo w mszy świętej zamiast pracy i imprezowania - takie priorytety powinni zachować już jutro katolicy. Biskupi przypominają dlaczego uczestnictwo wiernych w noworocznej mszy świętej jest obowiązkowe.

Ksiądz gościł niedawno w skromne progi części parafian. Ale to nie koniec jego pracy w okresie noworocznym. Już jutro duchowni w całej Polsce poprowadzą msze święte - pierwsze w nowym roku kalendarzowym. Dziś Kościół przypomina, że uczestnictwo praktykujących katolików jest w niej obowiązkowe.

Najpierw ksiądz, potem odpoczynek. Wierni mają obowiązek modlić się 1 stycznia

Chodzi o wytyczne Watykanu, które obowiązują pierwszego dnia 2019 roku.
- Obchodzona 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej - cytuje rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, księdza Pawła Rytel-Andrianika serwis Polonia Christiana.

Tak mówi prawo kościelne. Podobnych dni jest w ciągu roku kilka

Wierni powinni powstrzymać się tego dnia od zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu, a do tego korzystać z należnego odpoczynku. Serwis Wp.pl przypomina, że wynika to z zapisu Prawa Kanonicznego, konkretnie z kanonów 1247 i 1248 tegoż kodeksu.
Obowiązek wiernych przekłada się na możliwość uzyskania tego dnia odpustu zupełnego. Jak przypomina duchowny, potrzebne jest odmówienie tego dnia modlitwy - hymnu "Przyjdź Duchu Święty" ("Veni Creator"). Nie obędzie się jednak bez szczerej spowiedzi, przyjęcia Komunii Świętej i modlitwie w intencjach papieskich. Bez spełnienia tych wymogów nie możemy mówić o odpuście zupełnym. Ksiądz Rytel-Andrianik przypomina, że od lat do uczestnictwa w święta nakazane nakłaniają też polscy biskupi. Według ich przesłania z 2003 roku katolikom wypada modlić się nie tylko w święta nakazane, ale i inne dni świąteczne. Jak wygląda to w praktyce pozostawiamy do oceny samym katolikom. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ: Przypomnijmy, świętami nakazanymi przez kościół (tzn. poza niedzielami) są: Boże Narodzenie (25 grudnia), Objawienie Pańskiego (6 stycznia), Boże Ciało (święto ruchome), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada). Wiernym pozostaje więc dochowanie prawa kościelnego i modlitwa, nawet po najbardziej zakrapianej zabawie na koniec 2018 roku.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nie żyje znany ksiądz. Z uśmiechem przyznał, że gwałcił dzieci: „Potrzeba jak każda inna”
  2. Ksiądz Lemański MIAŻDŻY Rydzyka. Zbeształ go jak dzieciaka
  3. To już szczyt chamstwa i bezczelności. Ksiądz przehandlował ich grób
  4. Z kim ma dziecko Omenaa Mensaah? To jak wygląda i nazywa się jej syn, to dla wielu zaskoczenie
  5. Na co zmarł ksiądz Jankowski? Jego ostatnie dni
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News