41094358754_fa518b784b_k
fot. Flickr
Bartłomiej Chudy - 31 Grudnia 2018

Biskupi upominają Polaków. To jest NAKAZ na Nowy Rok

Ksiądz i uczestnictwo w mszy świętej zamiast pracy i imprezowania - takie priorytety powinni zachować już jutro katolicy. Biskupi przypominają dlaczego uczestnictwo wiernych w noworocznej mszy świętej jest obowiązkowe.

Ksiądz gościł niedawno w skromne progi części parafian. Ale to nie koniec jego pracy w okresie noworocznym. Już jutro duchowni w całej Polsce poprowadzą msze święte - pierwsze w nowym roku kalendarzowym. Dziś Kościół przypomina, że uczestnictwo praktykujących katolików jest w niej obowiązkowe.

Najpierw ksiądz, potem odpoczynek. Wierni mają obowiązek modlić się 1 stycznia

Chodzi o wytyczne Watykanu, które obowiązują pierwszego dnia 2019 roku.
- Obchodzona 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej - cytuje rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, księdza Pawła Rytel-Andrianika serwis Polonia Christiana.

Tak mówi prawo kościelne. Podobnych dni jest w ciągu roku kilka

Wierni powinni powstrzymać się tego dnia od zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu, a do tego korzystać z należnego odpoczynku. Serwis Wp.pl przypomina, że wynika to z zapisu Prawa Kanonicznego, konkretnie z kanonów 1247 i 1248 tegoż kodeksu.
Obowiązek wiernych przekłada się na możliwość uzyskania tego dnia odpustu zupełnego. Jak przypomina duchowny, potrzebne jest odmówienie tego dnia modlitwy - hymnu "Przyjdź Duchu Święty" ("Veni Creator"). Nie obędzie się jednak bez szczerej spowiedzi, przyjęcia Komunii Świętej i modlitwie w intencjach papieskich. Bez spełnienia tych wymogów nie możemy mówić o odpuście zupełnym.Ksiądz Rytel-Andrianik przypomina, że od lat do uczestnictwa w święta nakazane nakłaniają też polscy biskupi. Według ich przesłania z 2003 roku katolikom wypada modlić się nie tylko w święta nakazane, ale i inne dni świąteczne. Jak wygląda to w praktyce pozostawiamy do oceny samym katolikom.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:
Papież FranciszekKościół chyli się ku upadkowi? Papież nie radzi sobie z kryzysemCzytaj dalej
Przypomnijmy, świętami nakazanymi przez kościół (tzn. poza niedzielami) są: Boże Narodzenie (25 grudnia), Objawienie Pańskiego (6 stycznia), Boże Ciało (święto ruchome), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada). Wiernym pozostaje więc dochowanie prawa kościelnego i modlitwa, nawet po najbardziej zakrapianej zabawie na koniec 2018 roku.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nie żyje znany ksiądz. Z uśmiechem przyznał, że gwałcił dzieci: „Potrzeba jak każda inna”
  2. Ksiądz Lemański MIAŻDŻY Rydzyka. Zbeształ go jak dzieciaka
  3. To już szczyt chamstwa i bezczelności. Ksiądz przehandlował ich grób
  4. Z kim ma dziecko Omenaa Mensaah? To jak wygląda i nazywa się jej syn, to dla wielu zaskoczenie
  5. Na co zmarł ksiądz Jankowski? Jego ostatnie dni
KościółKsiądz legenda molestował dzieci? Wstrząsające wyznania wyszły na jawCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News