priest
Fot. .af.mil
Mikołaj Pilecki - 8 Grudnia 2018

Instytucja rządowa PRZERAZIŁA Kościół katolicki w Polsce! To koniec

Ksiądz według polskiej tradycji to postać wpływowa i ciesząca się sporym autorytetem. Niegdyś jedyna osoba we wsi umiejąca czytać i będąca dobrze poinformowana o sytuacji na świecie, potrafiła zręcznie kierować uczuciami i nastrojami parafian. Dzisiaj po natłoku afer i pod naporem postępującej laicyzacji, duchowni odchodzą w cień.

Ksiądz był niegdyś oknem na świat przychodzących na jego kazania wiernych, którzy na prowincji znajdowali się pod jego duchową i administracyjną władzą, którą warunkowały nie tylko granice parafii, ale także fakt, że bywalcami kościołów byli zwykle najważniejsi ludzie świeccy. Pozycja społeczna kleru zmieniała się oczywiście na przestrzeni lat, ale w małych społecznościach kaznodzieje są nadal ważnymi osobistościami. Opinię o Kościele i księżach psują oczywiście nie tylko słynne przekręty finansowe, uczestnictwo sporej części duchowieństwa w największych bandytyzmach w historii człowieka i afery pedofilskiej, które dzięki zmianom społecznym, rozwiniętym mediom i większej świadomości szczęśliwie coraz częściej wychodzą na jaw. Najnowsze badania pokazują, że nawet w Polsce, jednym z najbardziej katolickich państwa świata coraz powszechniej odchodzi się od wiary i instytucji Kościoła. Odpływ widoczny jest przede wszystkim wśród młodych.

Ksiądz nie jest już autorytetem

Najnowsze badania CBOS pokazują, że dziś jedynie 23% młodych (18-24 lata) wybrało odpowiedź na pytanie "Jestem wierzący(a) i stosuję się do wskazań Kościoła". Wśród emerytów odsetek wyniósł już 61%. Polacy w wieku dojrzałym natomiast odsetek ten wyniósł około 50%. Jeśli chodzi o młodych, 18 lat temu w analogicznym badaniu odpowiedź twierdzącą podało 50% młodych, czyli do dziś zanotowano spadek o aż 27 punktów procentowych. W przypadku ogółu obywateli Polski, wiarę deklaruje dziś 45% w porównaniu do 57% w 2000 roku.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Agata DudaAgata Duda niewiele mówi o sobie. Przecieki z jej otoczenia zadziwiają!Czytaj dalej
Wedle najnowszych raportów Polska jest najszybciej laicyzującym się krajem świata. Może być to zadziwiające, jeśli popatrzymy na statystyki, mówiące, że 95,5% całej populacji to osoby ochrzczone.

Jedna afera pedofilska za drugą

Wpływ na przywiązanie młodych do wiary i Kościoła ma także poczucie, że księdzu nie wolno już wszystkiego, jak miało to miejsce dawniej. Obecni brak jest przyzwolenia na nadużycia, szczególnie seksualne, które kiedyś, a dziś w zdecydowanie mniejszym stopniu, urywano, nawet jeśli powszechnie wiedziano o winie zwyrodniałego duchownego. Skalę problemu obrazuje, chociażby afera dotycząca zmarłego w 2010 roku kapelana "Solidarności" czasów PRL, ks. Henryka Jankowskiego. Duchowny według najnowszych publikacji miał dopuszczać się przez lata molestowania dzieci i młodzieży. Jedną z ofiar miał nawet zapłodnić. Zapytany o sprawę Lech Wałęsa, wyznał, że zawsze wiedział, że ks. Jankowski miewa "brudne myśli", które głośno wyrażał, lecz nikt nigdy nie drążył sprawy. - Fatalnie się w związku z tym czuję. Nikt nie uwierzy, że nie wiedziałem, ale naprawdę nie wiedziałem. Jak mówię, lekko słuchy były, że interesuje się trochę sprawami nienależącymi do kapłaństwa - powiedział m.in. w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były Prezydent RP.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kaczyński właśnie stał się pośmiewiskiem większym od Szydło! Prezes stracił kontrolę
  2. Kamil Glik zbeształ publicznie polityka PiS! Internauci mu przyklasnęli
  3. Kaczyński nigdy tego nie wybaczy Dudzie! Lech Wałęsa właśnie rozsadził obóz PiS od środka
  4. Nie mam ochoty na swojego faceta. 10 porad co robić
  5. Znaki zodiaku, które dostaną awans i PODWYŻKĘ!
ZAMIANA
KościółKsiądz legenda molestował dzieci? Wstrząsające wyznania wyszły na jawCzytaj dalej
źródło: wykop.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News