Kontrowersyjny duchowny powrócił. „Można być katolikiem bez księży”

Kontrowersyjny duchowny powrócił. „Można być katolikiem bez księży” Źródło: fot. wikimedia.org

Ksiądz Lemański znany jest z bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi oraz poglądów dotyczących Kościoła i nie tylko. Teraz duchowny w swoim komentarzu stwierdził, że można być katolikiem bez księży.

Ksiądz Lemański ma na swoim koncie nie jedną wypowiedź, którą rozzłościł zarówno osoby wierzące, jak i te, które nie utożsamiają się z Kościołem katolickim. Duchowny w wypowiedzi dla mediów tym razem mówił potrzebie, a raczej jej braku obecności księży w Kościele. Oczywiście duchowny nie mówił, że księży mogłoby w ogóle nie być, ale zwraca uwagę, na to, że równie dobrze mogłoby ich być znacznie mniej, a wierni na tym by nie stracili.

Ksiądz Lemański o innych duchownych

Duchowny w swojej wypowiedzi przedstawił jako jeden z przykładów aktualną sytuację w Irlandii, gdzie tylko niewielki procent wierzących chodzi do kościoła, ale osób, które deklarują się jako katolicy, jest znacznie więcej. Lemański podkreśla, że to iż ktoś nie chodzi do świątyni oraz nie spowiada się regularnie, wcale nie wykreśla go z Kościoła.

 - Kościół w Irlandii nie „odszedł” od Kościoła. Irlandczycy, gdy pytamy, kim są, sami mówią o sobie, że są katolikami. Oczywiście nie wszyscy, ale naprawdę bardzo wielu z nich. Do kościołów przestali chodzić, przestali się spowiadać przed księdzem, przestali słuchać swoich biskupów, ale z Kościoła nie odeszli - mówił duchowny.

Kolejny przykład stanowią o wiele bliższe nam rejony, ponieważ duchowny wspomniał o czasach ZSRR, gdzie w tym ustroju praktycznie nie było katolickich księży, a mimo to wspólnota przetrwała. Dodatkowo Lemański sam zadaje pytanie wiernym, w którym pyta o to, co jest lepsze. Sytuacja, gdy ksiądz przyjeżdża na nabożeństwo dwa razy w miesiącu, czy jak msze odprawiane są przez duchownych, którzy niejedno mają na sumieniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - Co lepsze, być w parafii, do której ksiądz dojeżdża na nabożeństwa dwa razy w miesiącu, czy w parafii, gdzie codziennie odprawia msze ksiądz oskarżony o wykorzystywanie nieletnich albo o malwersacje kościelnych funduszy, które przegrał w karty albo na giełdzie? - dodaje.

Nie ulega wątpliwości, że nie jest to ostatnia wypowiedź kontrowersyjnego księdza. Jednak jego odważne poczynania i słowa, które często spotykają się z bardzo mocną krytyką, mogą na niego niebawem ściągnąć nie lada kłopoty. Wielu internautów przewiduje, że Lemański może już niedługo przestać pełnić obowiązki osoby duchownej.

 - Mam nadzieję, że za jakiś czas Polacy zrozumieją, że to, czy będzie w Polsce 30 tysięcy księży, czy tylko 3 tysiące, to nie ma większego znaczenia. Można być katolikiem bez księży. Dla niektórych to niewyobrażalne, ale naprawdę możliwe - komentuje ksiądz Lemański.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Legendarna polska aktorka zabiła siebie i swojego męża. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską!
  2. Michał Szpak ma dziewczynę? Gwiazdor pokazał się z piękną blondynką. Razem wyglądają BAJECZNIE!
  3. Jolanta Kwaśniewska na nieznanym zdjęciu z młodości. Jest nie do poznania
  4. Żona Wiśniewskiego właśnie zadziwiła wszystkich. "Zrobi wszystko, żeby odzyskać Michała"
  5. Najbardziej dramatyczna sprawa w karierze Elżbiety Jaworowicz. Miała łzy w oczach

 

źródło: Najwyższy Czas

Następny artykuł