Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego tytułu
youtube.com/POMORSKA TELEWIZJA NARODOWA
Mariusz Wiącek - 7 Marca 2019

Z ostatniej chwili: ks. Jankowski pozbawiony tytułu honorowego obywatela Gdańska

Ksiądz Jankowski nadal dzielą gdańszczan. Napięcia wokół przeszłości zmarłego duchownego doprowadzają do kolejnych sporów. Teraz oficjalnie prałat został pozbawiony honorowego obywatelstwa miasta.

Ksiądz Jankowskizostał pozbawiony honorowego obywatelstwa miasta Gdańska. Rada Miasta Gdańska zdecydowała o tym podczas czwartkowego głosowania. Za tą kontrowersyjną decyzja opowiedziało się 19 radnych. Jest to zdecydowanie niewielka ilość, w porównaniu do 34-osobowego składu Rady Miasta Gdańska.

Kapelan "Solidarności" otrzymał tytuł honorowego obywatela dnia 15 grudnia 2000 roku, a więc dziesięć lat przed swoją śmiercią. Ze składu biorącego udział w głosowaniu dwóch radnych wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciw. Radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości nie brali udziału w głosowaniu.

Uchwała weszła w życie tego samego dnia. Pośmiertne odebranie tytułu zmarłemu prałatowi spotkało się z wielką falą oburzenia, a także licznymi głosami poparcia wśród spolaryzowanego społeczeństwa.

- W związku z pojawiającymi się nowymi i nieznanymi informacjami, dotyczącymi życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania - Rada Miasta Gdańska utraciła zaufanie do nieskazitelnej opinii o postaci Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - głosi uzasadnienie nowej uchwały.

Projekt uchwały zgłosili radni z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Ksiądz Jankowski - napięć ciąg dalszy

Niemoralnymi zachowaniami księdza, którymi decyzję uargumentowała Rada Miasta, są oskarżenia o molestowanie seksualne dzieci, jakiego miał się podejmować za czasów swojej posługi. Temat ten pojawił się w 2011 roku, wkrótce po śmierci prałata. Wtedy to śledztwo zostało zamknięte ze względu na brak dowodów - jedynymi, którymi dysponowała prokuratura były słowne zeznania.

Temat rozgorzał ponownie w grudniu ubiegłego roku, za sprawą publikacji jednego z tygodników należących do niemieckiej grupy Ringier Axel Springer. Od tamtego czasu nie słabną napięcia wśród obrońców i atakujących księdza Janowskiego, mimo że żadne nowe dowody w sprawie nie zostały przedstawione.

Wiele osób popiera tę decyzję, jednak również znaczna część przeciwników głośno wyraża swoje zdanie. Wskazują oni na niekonsekwencję władz, które pozbawiają honorowego obywatelstwa zmarłego księdza, wobec którego nie ma dowodów, a proces stoi w martwym punkcie.

źródło: MSN

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News