Ksiądz Jankowski
Wikipedia
Wiadomości Pikio - 28 Lutego 2019

Kuria wydała oświadczenie ws. ks. Jankowskiego. Dotarły do nich "przykre doświadczenia" ofiary

Ksiądz Jankowski oskarżany jest obecnie o popełnienie przed laty czynów mających znamiona pedofilii. Chociaż zmarły duchowny był już broniony między innymi przez Lecha Wałęsę, zarzuty pod jego adresem nie cichną. Przedstawiciele Kurii Metropolitalnej Gdańskiej wydali więc w jego sprawie specjalne oświadczenie oraz ujawnili, że dotarły do nich słowa ofiary duchownego.

Ksiądz Jankowski stał się jakiś czas temu bohaterem gigantycznego skandalu. Po publikacji, w której jego ofiara opowiedziała o przestępstwach na tle seksualnym popełnianych przez prałata, na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca pedofilii w polskim Kościele.

Ksiądz Jankowski broniony przez Lecha Wałęsę

Co ciekawe, ostatecznie w obronie Jankowskiego stanął były prezydent, Lech Wałęsa. W krótkim poście na portalu społecznościowym polityk wyznał, że jego stosunek do duchownego nie zmienił się nawet po zapoznaniu się z szerokimi oskarżeniami.

PolsatNie żyje aktorka serialu na Polsacie. Tajemnicze okoliczności śmierciCzytaj dalej

- Nie do wyobrażenia jest zwycięstwo Solidarności czy pozycja Wałęsy bez udziału fizycznego ks. Jankowskiego. To, co słyszę dziś na temat zachowań ks. Jankowskiego, jest nieprawdopodobne i nie jestem w stanie w to uwierzyć. Wiele, wiele lat byłem w pobliżu i nic podobnego nie widziałem. Nikt też za życia księdza nie poinformował mnie i nie zgłosił podobnych uwag. Był moim przyjacielem i tak pozostanie. Tylko Pan Bóg może to wyjaśnić i osądzić - napisał Wałęsa, czym wywołał niemałą medialną burzę.

Kuria Metropolitalna Gdańska wydała oświadczenie ws. księdza Jankowskiego

Ostatecznie do sprawy Jankowskiego zdecydowali się odnieść także przedstawiciele Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Ich oświadczenie, które uzupełniło stanowisko dot. czasów posługi arcybiskupa Głódzia, opublikowano w kontekście wydanego przez fundację "Nie lękajcie się" "Raportu nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych". Dokument zawierał bowiem imiona i nazwiska biskupów, którzy mieli kryć duchownych realnie odpowiedzialnych za popełnienie czynów pedofilskich.

- Odnosząc się do treści zawartych we wspomnianym raporcie, pragnę wyjaśnić, że podano w nim wiele informacji mijających się z prawdą. (...) Co zaś dotyczy sprawy ks. Henryka J., trudno odnieść się do czasów, gdy Pasterzem Archidiecezji Gdańskiej był Tadeusz Gocłowski, Arcybiskup Metropolita Gdański - napisano w oświadczeniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świat według KiepskichWalduś Kiepski toczy walkę swego życia. Może nawet trafić za kratkiCzytaj dalej

- W związku z artykułem dotyczącym śp. Ks. prałata Henryka Jankowskiego, (zm. w roku 2010), opublikowanym w 'Dużym Formacie' oraz z komentarzami i trwającą dyskusją medialną, informujemy, że do Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, na przestrzeni ostatnich 10 lat (2008-2018), nie wpłynęły żadne doniesienia potwierdzające zarzuty podnoszone w mediach. (…) Jednocześnie Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy - dodano także oficjalnie.

Poza tym przedstawiciele Kurii ujawnili, że dotarło do nich oświadczenie ofiary Jankowskiego, Barbary B. Miało zawierać informacje "o przykrych doświadczeniach, których 50 lat temu doznała od ks. Henryka Jankowskiego". Wysoko postawieni duchowni odpowiedzieli na jej słowa, jednak nie podali do publicznej wiadomości, jak brzmiała wysłana przez nich wiadomość.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Lider zespołu disco polo molestowany przez działaczy PO? Szokujące wyznanie gwiazdora
  2. Gdzie jest Paździoch z Kiepskich?! Aktor nagle zniknął
  3. Polski wokalista dorobił się milionów. Ma emeryturę taką jak zwykli Polacy
  4. Ile zarobi Joanna Kulig w Hollywood? Te kwoty przyprawią was o ZAWAŁ!
  5. Czym jeździ Beata Tyszkiewicz? To samochód godny damy!
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News