Kościół informuje księży, kiedy i gdzie mogą dotykać dziecko. Lista oburzyła wiele osób

Kościół informuje księży, kiedy i gdzie mogą dotykać dziecko. Lista oburzyła wiele osób Źródło: flickr.com/MEDIA WNET

Ksiądz może dotykać dziecko tylko w określonym kontekście. Instrukcja dostarczona księżom na terenie archidiecezji łódzkiej dokładnie określa co ksiądz może, a czego nie. Treść instrukcji zaszokowała internautów i sprowokowała kolejną dyskusję na temat księży.

Ksiądz musi postępować z dziećmi zgodnie z zaleceniami kurii. To efekty premiery filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Siekielskich, którzy w swoim dokumencie chcieli obnażyć skandale pedofilskie wśród hierarchów kościoła. Film stał się niezwykle popularny - na serwisie YouTube zdobył 12 milionów wyświetleń w 3 dni i sprowokował dyskusję na temat pedofilii w kościele.

Łódzka kuria zareagowała na film, wydając specjalne 88-stronicowe instrukcje dla księży, jak powinni postępować z dziećmi. Zawartość dokumentów instruktażowych jest naprawdę zaskakująca. 

Ksiądz musi potwierdzić, że przeczytał instrukcję

Dokument z instrukcjami podzielony jest na cztery części - "Zagadnienia Wstępne", "Zasady prewencji w obszarach duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej", "Zasady postępowania w przypadkach oskarżeń o wykorzystanie seksualne" oraz "Formacja kleryków, duchownych, katechetów i liderów grup parafialnych w obszarze prewencji".

Co ciekawe, księża którzy otrzymali instrukcje mają nie tylko ją przeczytać, ale także potwierdzić jej przeczytanie pisemną deklaracją, którą muszę odesłać do kurii. 

- Nietykalność cielesna musi być zawsze szanowana. Dotyk niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Nieludzkie jednak byłoby uciekanie od każdej formy dotyku - głosi tekst instrukcji.

Oburzenie instrukcjami od kurii

Tekst dokładnie precyzuje, jaki dotyk może zostać uznany za erotyczny, czy wzbudzić niepotrzebne podejrzenia. W dokumencie słusznie informuje się o tym, jakie sytuacje mogą być dwuznaczne mimo braku złych zamiarów. Jednak internauci zwrócili uwagę na część dokumentu, która dokładnie wyróżnia, czego pod żadnym pozorem nie można robić.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Niewłaściwym zachowaniem i nadużyciem wobec nietykalności są: wszelkie formy okazywania niechcianej czułości, pełne i mocne uściski, dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych, klepanie w uda lub kolana, łaskotanie lub mocowanie się w mocnych objęciach, masaże, całowanie, w szczególności w usta, kładzenie się lub spanie obok małoletniego, okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych, np. łazienki, ubikacje, prywatne pokoje, komplementowanie odnoszące się do rozwoju fizycznego - głosi tekst poradnika. 

Internauci są oburzeni i uważają to za absurd, że o takich rzeczach trzeba księżom w ogóle mówić. Wydawałoby się, że te zasady są oczywiste.

- Kuria musi tworzyć zasady, aby księża zachowywali się przyzwoicie. Paradne - pisze jeden z internautów

- Dziwna instrukcja dla księży. Przecież każdy to wie. Ale księżom trzeba napisać - pisze z kolei inny użytkownik

 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  2. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  3. Po 9 latach prokuratura wskazała winnego katastrofy w Smoleńsku. Znamy nazwisko
  4. Strasznie przykre informacje Polsatu. Nie żyje, miał tylko 15 lat
  5. TVN: 44 polskie dzieci jechały na wakacje. Autobus spłonął
  6. Szokujący zwrot z rana. Kolejna kobieta oskarża Jarosława Bieniuka

Źródło: Super-Express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News