Ksiądz blokuje patronkę szkoły. "To była areligijna Żydówka i feministka!"

Ksiądz blokuje patronkę szkoły. "To była areligijna Żydówka i feministka!" Źródło: fot. wikipedia.org

Ksiądz z parafii w małopolskim Izdebniku w ostry sposób skrytykował autonomiczny wybór, jakiego dokonała miejscowa szkoła. Placówka wybrała swoją patronkę w powszechnym głosowaniu, a decyzję zaakceptowały wszystkie uprawnione do tego organy. Duchowny stwierdził, że patronką szkoły nie może zostać nie dość, że "feministka" to jeszcze "Żydówka".

137 ze wszystkich oddanych 389 głosów padło na Irenę Sendlerową. Nasza narodowa bohaterka okresu II wojny światowej wyprzedziła Jana III Sobieskiego, Legiony Polskie, Tadeusza Kościuszkę i Kornela Makuszyńskiego. ZOBACZ TAKŻE: Wszyscy kochali Żyłę. Za to co właśnie zrobił żonie, publicznie go linczują - Wynik wyborów został zaakceptowany przez społeczność szkolną, której przedstawicielami są: Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski – napisano w komunikacie końcowym. Sendler urodziła się w 1910 w Warszawie. Z racji swojego zdrowia wychowywała się w podwarszawskim Otwocku, gdzie bawiąc się z dziećmi żydowskimi, nauczyła się jidysz i zawiązała długoletnie przyjaźnie. W okresie międzywojennym otwarcie protestowała przeciw dyskryminacji Żydów na uczelniach przez sanacyjne władze II RP, za co została nawet zawieszona w prawach studenta Uniwersytetu Warszawskiego. ZOBACZ TAKŻE: Wstrząsające wieści z K2. Słynny himalaista: „Urubko popełnił samobójstwo” W czasie niemieckiej okupacji pomogła w uratowaniu tysięcy żydowskich dzieci i dorosłych. Aktywnie uczestniczyła w pomocy humanitarnej dla głodującego i ciężko chorującego getta warszawskiego. W utworzonej w 1942 roku "Żegocie" zajęła bardzo odpowiedzialną pozycję. W następnym roku została kierowniczka referatu dziecięcego organizacji.

Ksiądz blokuje patronkę szkoły

Nadanie małopolskiej szkole imienia odznaczonej w 1965 roku orderem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, nieustraszonej Sendlerowej zablokował ks. Marian Piwko. Legendę walki z okupantem nazwał "feministką" i "żydówką", choć powszechnie wiadomo, że nie miała ona korzeni żydowskich. ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje gwiazda Notting Hill - Znamy ją wszyscy z heroicznej postawy ratowania dzieci żydowskich. Wspaniała karta z okresu II wojny światowej. I tylko te piękne strony komisja wybierająca kandydatów podała głosującym o życiu Ireny Sendlerowej. A czego nie podano? Przedwojenna feministka, obchodziła przed wojną rocznice rewolucji październikowej, po II wojnie światowej należała do PZPR, dwukrotnie zamężna – rozwód, jednego syna swojego męża oddała do domu dziecka, jako Żydówka była areligijna, korzystała z wielu przywilejów ludzi partii – trzy mieszkania w centrum Warszawy. Dziś zapewne podlegałaby dekomunizacji - napisał na Facebooku Piwko. ZOBACZ TAKŻE: Widzowie Voice of Kids zszokowani. Co tam się wydarzyło?! "Gazeta Krakowska" donosi, że pomimo decyzji szkoły w Izdebniku, wójt gminy Lanckorona nadal zwleka z zaakceptowaniem decyzji. Oficjalnie mówi się o pewnych nieprawidłowościach formalnych, których wystąpienie jest winą szkoły. Nieoficjalnie jednak wpływ na samorządowca może mieć ksiądz Piwko. źródło: wprost.pl Następny artykuł