Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie? "Co łaska" może oznaczać coś innego niż się wydaje

Ile pieniędzy dać księdzu po kolędzie? "Co łaska" może oznaczać coś innego niż się  wydaje

Ksiądz odwiedzający domy w ramach wizyty duszpasterskiej jest powodem ogromnego stresu wielu Polaków. Zastanawiają się, jak go ugościć, obawiają się niewygodnych pytań, jednak to inny problem jest najbardziej nurtujący. Co roku rodacy zastanawiają się, ile włożyć do koperty.

Ksiądz chodzący po kolędzie to główny powód poświątecznego stresu wielu Polaków. Ile pieniędzy włożyć do koperty? To zależy od regionu, a czasem od konkretnej parafii. Niby słyszymy utarte sformułowanie "co łaska", ale tak naprawdę nie chcemy odstawać od sąsiadów. 

Czy ksiądz powinien otrzymywać wynagrodzenie z tytułu wizyty w naszym domu?

Niektórzy uważają, że to właśnie datki od parafian są dla duchownych najważniejszym elementem chodzenia po kolędzie. Zdarza się jednak, że ci w ogóle nie przyjmują pieniędzy od wiernych.

- Ile razy było tak, że ja sam nie brałem w ogóle koperty, bo widziałem, że w danej rodzinie jest bardzo biednie. Często ludzie sami nie dają, ponieważ nie mają z czego. Rozmowa i modlitwa zawsze są jednak takie same. Pieniądze są na parafię i na Kościół, a nie dla księdza - mówi jeden z warszawskich księży.

Z kolei zdania internautów są mocno podzielone. Część uważa, że minimalna kwota, jaka powinna znaleźć się w kopercie to 100 zł, inni piszą, że nie dają wcale.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Ja daję 50 zł dla księdza i 100 zł na kościół. W rodzinnych stronach mojej babci księża biorą koperty tylko na kościół. W tej wsi mieszka wiele starszych osób, a ich emerytury są bardzo niskie i księża zdają sobie z tego sprawę. - pisze jedna z osób. Z kolei inna dodaje, że w parafii obok ksiądz ustalił cennik.

"Jestem ateistą, ale każdego roku ksiądz przychodzi do mnie po kolędzie"

W internetowej dyskusji wzięła też udział osoba niewierząca, która co roku przyjmuje księdza. Przygotowuje 3 koperty - 50 zł idzie dla księdza, 20 dla organisty, a 10 dla ministrantów. Jej sąsiedzi dają dwa razy więcej, bo wierzą. 

Dzisiaj grzeje: 1. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko

2. Polsat przekazał informacje o koszmarnym wypadku. Daniel Olbrychski został przewieziony do szpitala

Zdania są podzielone nie tylko wśród osób goszczących duchownych, ale również wśród samych księży. Na stronie niektórych parafii widnieje numer konta bankowego. Rodziny mogą tam przekazywać swoje ofiary, aby podczas kolędy uniknąć tematu pieniędzy i skupić się na faktycznym celu wizyty. Każdy musi sam zadecydować o wysokości datku, jaki przekaże księdzu podczas wizyty.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka
  2. Tragedia za kulisami Eurowizji Junior w Gliwicach. Uczestnik pilnie przewieziony do szpitala
  3. Bolała ją głowa przez 9 miesięcy. Lekarze otworzyli jej czaszkę i zwaliło ich z nóg
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. Koniec z dofinansowaniem na dzieci. Rodzice będą musieli wykładać po 600 zł

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News