Księża dostali podwyżki. To już 150 milionów złotych z naszych podatków

Księża dostali podwyżki. To już 150 milionów złotych z naszych podatków Źródło: Unsplash/Josh Applegate

Każdy emerytowany ksiądz dostał podwyżkę, która pochodzi z pieniędzy podatników. Przedstawiciele duchowieństwa otrzymują od państwa już bagatela 150 mln złotych. Na przestrzeni lat widać tendencję wzrostową, która w najbliższej przyszłości sprawi, że jesień życia dla księży będzie rajem już tutaj, na ziemi.

Każdy ksiądz w słusznym wieku, dzięki państwowym dotacjom na Fundusz Kościelny, otrzyma podwyżkę. Polacy, chcą czy nie chcą, będą musieli złożyć się na emerytury, które otrzymują dzisiaj duchowni. Z roku na rok pieniędzy do Funduszu Kościelnego przybywa, a tendencja prawdopodobnie utrzyma się.

Ksiądz otrzyma podwyżkę od państwa. Rząd z naszych podatków wypłaca już duchownym prawie 150 mln złotych

Rząd regularnie uzupełnia budżet Funduszu Kościelnego, z którego pieniądze wypłacane są następnie do ZUS-u, skąd trafiają w różnej postaci do kieszeni duchownych. Fundusz Kościelny przeznacza dzisiaj pieniądze głównie na remonty budynków sakralnych, ale także m.in. na wspomniane pokrycie składek na emerytury, a także renty księży.

Z roku na rok państwo przeznacza coraz więcej pieniędzy na Fundusz Kościelny. W 2000 roku było to prawie 68 mln., w 2008 roku niemal 98 mln złotych, a w 2018 roku, jak podaje Rządowe Centrum Legislacji, było to aż 157 mln złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wspomniany fundusz sporo pieniędzy przelewa na konta ZUS-u (w tamtym roku było to ponad 147 mln), które instytucja następnie oddaje duchownym w postaci emerytur i rent. Jednak, poza pewnym wyjątkami, składki te pochodzą 80% od instytucji, a w 20% z dochodów duchownych. W swoim założeniu Fundusz Kościelny ma pomagać także mniejszościom narodowym i etnicznym. W praktyce jednak wygląda to tak, że większość finansów Funduszu Kościelnego przeznaczanych jest dla Kościoła Katolickiego, czyli po prostu dla księży.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polak pokrył tatuażami całe ciało. Potem się wykastrował. Jego wygląd przeraża
  2. Aktorka TVP przez lata była katowana przez męża. To znany i wpływowy mężczyzna. Piekło trwało 8 lat
  3. Media podały wiadomość, która będzie ogromnym ciosem dla fanów Anny Przybylskiej
  4. Niedźwiedź złamał mężczyźnie kręgosłup i trzymał jako zapas jedzenia. Po miesiącu znaleźli go myśliwi, zdjęcia przerażają
  5. Kiedy zobaczyli zaproszenia na ślub, włosy stanęły im dęba. Zaczyna się od: "Cześć, krzywy ryju", a potem jest tylko gorzej
  6. Nagła śmierć nastolatki na kolonii. Wiadomo, co wykazała sekcja zwłok
  7. Dziecko wpadło do studni i zaczęło walczyć o życie. Wtedy ojciec nie miał już wątpliwości

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł