W rozmowie podał się za księdza, chciał zarezerwować pokój z 13-latką. W odpowiedzi usłyszał, że "nie ma problemu"

W rozmowie podał się za księdza, chciał zarezerwować pokój z 13-latką. W odpowiedzi usłyszał, że "nie ma problemu" Źródło: Unsplash/Josh Applegate

Ksiądz chciał zarezerwować miejsce noclegowe w domu pielgrzyma. Mężczyzna, który odebrał telefon w Łagiewnikach, zdawał się nie mieć żadnego problemu z tym, że jako współtowarzyszkę zameldował 13-letnią dziewczynkę.

Ksiądz Roman B. został skazany za pedofilię już dawno temu. 10 lat po finalizacji sprawy, prowokatorzy zadzwonili do Sanktuarium w Łagiewnikach, próbując odtworzyć sytuację, która miała wtedy miejsce. Prowokatorzy liczyli na to, że pracownicy sanktuarium zostali przeszkoleni na taką ewentualność. Nic bardziej mylnego.

Ksiądz może nocować w jednym pokoju z nieletnią

Okazuje się, że nawet ujawnienie dramatycznych przeżyć nieletnich, którzy byli wykorzystywani przez duchownego, nie zmotywowało obsługi sanktuarium do poważnego podejścia do sprawy. Rozmowa telefoniczna, którą możemy usłyszeć w całości w serwisie YouTube, przyprawia o ciarki na plecach.

Gdyby nie to, że jako odbiorcy wyraźnie słyszymy, że prowokator podający się za duchownego wspomina o swojej nieletniej towarzyszce, mogłoby się zdawać, że na nagraniu nie dzieje się nic wyjątkowego. W odpowiedzi na skandaliczną prośbę recepcjonista odpowiada po prostu "nie ma problemu".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jest to przerażająca powtórka sytuacji sprzed 10 lat. Obecnie 26-letnia Katarzyna przed laty zniosła niewyobrażalne katusze ze strony duchownego. Była przez niego więziona, gwałcona i bita. Przestępstwo umożliwili m.in. właśnie nieuważni pracownicy sanktuarium w Łagiewnikach. 

- Co więcej, gdy ksiądz Roman wyszedł z więzienia, zaopiekowali się nim. Przyjęli go do zakonu. Dali mu możliwość służenia. I tym samym dali mu możliwość popełniania czynów, których dopuszczał się ze mną - wyznała w rozmowie z gazetą ofiara Romana B. Nie tylko ona liczy na sprawiedliwość. - W Polsce ofiarom księży się nie wierzy. Zarzuca konfabulację. Kościół opiekuje się sprawcami. Opłaca im adwokatów, broni ich, a ofiary są pozostawione same sobie - opowiedziała w rozmowie z Moniką Olejnik.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarz ujawnia wstrząsające szczegóły gwałtu na 13-miesięcznej dziewczynce. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach
2. Tak teraz wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka. Bardzo smutny widok

- Wtedy nie spowodowało to żadnej reakcji obsługi. Sprawdzam, czy po 10 latach od ujawnienia tych informacji pracownicy są przeszkoleni, jak należy postępować w takiej sytuacji - wyznaje prowokator, załamany rezultatem swojej akcji. 

Sanktuarium w Łagiewnikach przeprosiło za sytuację i obiecało poprawę. Pozostaje liczyć na to, że wywiąże się z zadeklarowanych działań i tym samym pomoże zapobiec kolejnym tragediom.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek 
  2. Jurek Owsiak w żałobie. Nie żyje bardzo bliska mu osoba. Opublikował rozdzierający serce wpis
  3. Tomek adoptował psa, później zapadł w śpiączkę. Niebywała reakcja, gdy przyprowadzili zwierzaka do jego łóżka
  4. Mężczyźni spod tych znaków zodiaku są najgorszymi mężami. Unikaj ich jak ognia, jeżeli nie chcesz cierpieć
  5. Niewielu o tym wie, że każdy może dostać 500 zł od ręki. Wystarczy zgłosić się do urzędu

źródło: natemat

Następny artykuł