Kościelna fundacja ma pomóc ofiarom księży. Nie oddadzą im ani grosza

Kościelna fundacja ma pomóc ofiarom księży. Nie oddadzą im ani grosza Źródło: Screen/Youtube/Wydawnictwo WAM

Ksiądz, który dopuścił się molestowania seksualnego, wreszcie ma przestać być bezkarny i chroniony przez Kościół. Hierarchowie zapowiedzieli powstanie specjalnej fundacji, która będzie miała na celu pomaganie ofiarom duchownych. Pewne kontrowersje budzi jednak forma, w jakiej działać będzie ta inicjatywa - pokrzywdzone nie mogą liczyć na pieniężne zadośćuczynienie.

Ksiądz i molestowanie seksualne, to w obliczu ostatnich, głośnych afer pedofilskich, tematy, które często były ze sobą powiązane. Kościół Katolicki w Polsce postanowił zająć się wreszcie tą trudną sprawą i zapowiedział między innymi powołanie specjalnej fundacji, która będzie miała nieść pomoc ofiarom duchownych. Nie wiąże się to jednak z finansowym zadośćuczynieniem, więc pokrzywdzeni nie dostaną od instytucji ani grosza. 

Ksiądz traci autorytet w naszym kraju? 

Ksiądz w związku z ostatnimi skandalami seksualnymi w Kościele, które wychodzą na jaw, coraz bardziej traci swój autorytet w naszym kraju. Episkopat zapowiedział zdecydowaną reakcję i zapewnił, że zajmie się każdym przypadkiem molestowania seksualnego, a co za tym idzie, ukarze sprawcę.

Znacząca część społeczeństwa sądzi jednak, że słowa to za mało, a hierarchowie powinni zacząć działać. Abp. Wojciech Polak opowiedział o działaniu fundacji, która ma w założeniu nieść pomoc ofiarom księży. Już pojawiły się jednak pewne kontrowersje związane z jej funkcjonowaniem - okazuje się, że nie będzie ona wypłacać żadnych pieniędzy pokrzywdzonym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Działalność fundacji 

Decyzja o powołaniu fundacji zapadła podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w dniach 8-9 października w Warszawie. Ta organizacja ma być dowodem na to, że Kościół Katolicki nie bagatelizuje tego problemu i podejmuje działania prewencyjne. W założeniu ma być również świadectwem solidarności z ofiarami. 

Na czele fundacji ma stanąć Marta Titaniec, która była inicjatorką powstania telefonu interwencyjnego dla ofiar pedofilii w Kościele w ramach akcji „Zranieni w Kościele”. Wiele osób jest rozczarowanych jednak faktem, że działalność fundacji nie zakłada pomocy finansowej pokrzywdzonym. Wiele wskazuje na to, że społeczeństwo oczekuje od Kościoła Katolickiego zapłaty za przestępstwa swoich przedstawicieli. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny aktor. Miał raka MÓZGU, bardzo cierpiał. Fani w żałobie
2. Syn podejrzewał opiekunkę o najgorsze. Zainstalował kamerę i jak zobaczył, co zrobiła w rękawiczkach, zastygł w bezruchu

- Celem fundacji nie jest spełnienie roszczeń finansowych niektórych skrzywdzonych, ani nie jest ona w żadnym wymiarze funduszem odszkodowawczym - brzmiały słowa abp. Wojciecha Polaka.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wcześniejsza emerytura OD ZARAZ. Natychmiast zaraz skorzysta 100 tys. osób
  2. Żona była zaniepokojona zachowaniem męża, więc zainstalowała kamery. Nagranie z kuchni wystarczyło, by z krzykiem wybiegła z domu
  3. Fotograf zobaczył, że panna młoda się trzęsie i natychmiast przerwał ślub. Złamał panu młodemu nos
  4. Babcia wydawała dziwne dźwięki. Powiedziała 4 słowa i świat im się zamazał, przerwali jej koszmar na żywo
  5. Ukryli prawdziwy powód eliminacji z "Tańca z gwiazdami?" Na jaw wychodzą kulisy wczorajszego odcinka

Źródło: Polska Times

Następny artykuł