Jezuita przez pół wieku molestował kobiety. Nigdy za to nie odpowie

Jezuita przez pół wieku molestował kobiety. Nigdy za to nie odpowie Źródło: Unsplash/ Shalone Cason

Ksiądz, który przez lata dopuszczał się przestępstw seksualnych, został uznany za winnego w raporcie badającym sprawy molestowania przez duchownych. Nie odpowie jednak za swoje czyny. Istotne jest, że to ważna postać lokalnego kościoła, którego wizerunek legł w gruzach.

Ksiądz był winien - wnioski z raportu są druzgocące. Znany chilijski jezuita, ojcec Renato Poblete, miał dokonać przestępstw seksualnych na przynajmniej 22 kobietach. Kapłan był bardzo poważaną w Chile osobą, dlatego raport tym bardziej szokuje tamtejszych wiernych. Jedno jest pewne - ojciec Poblete nie odpowie za swoje czyny, ponieważ zmarł w 2010 roku. 

Ksiądz nie odpowie za swoje zbrodnie. Ofiary ujawniły się po jego śmierci

Historia ojca Poblete zdumiewa. Raport wyjaśnia, że przestępstw seksualnych dokonywał regularnie. Jego ofiary odważyły się zabrać głos dopiero po śmierci kapłana. Okazało się, że najstarsza spośród 22 molestowanych kobiet była jego ofiarą w 1960 roku, a ostatni przypadek miał miejsce w 2008 roku, dwa lata przed śmiercią jezuity. Wniosek jest tylko jeden - czyny Poblete musiały być przez lata tuszowane, a on sam był chroniony przez kościelne instytucje w Chile.

Kobiety milczały, prawdopodobnie ze strachu przed znanym jezuitą. Poblete był przez lata jedną z najważniejszych postaci chilijskiego kościoła, wstawiał się za ubogimi i wykluczonymi, angażował się w pomoc dla opozycjonistów w czasach dyktatury generała Augusto Pinocheta. Szacunkiem cieszył się we wszystkich kręgach politycznych. Jego imieniem nazwano nawet jeden z parków w stolicy kraju, Santiago de Chile. Teraz to miejsce zostało przemianowane, a Poblete stał się wstydliwą kartą chilijskiego kościoła

Druzgocący raport. Watykan interweniuje w sprawie przestępstw seksualnych

Śledztwo w sprawie seksualnych przestępstw ojca Poblete rozpoczęło się rok temu, gdy ujawniła się jego pierwsza ofiara, 53-letnia Marcela Aranda. Potem oskarżenia ruszyły lawinowo. Zeznania były wstrząsające. Poblete miał zmuszać Arandę do stosunków z innymi mężczyznami, kobieta przechodziła kilka razy aborcję. Milczała, bo jezuita ją szantażował.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Szokującą sprawą zajął się sam abp. Charles Scicluna, papieski wysłannik badający sprawę przestępstw seksualnych w Chile. Scicluna znany jest jako "pogromca pedofilów". Jego interwencja w Ameryce Południowej doprowadziła do szokujących rezultatów - z kapłaństwa wykluczono innego znanego tamtejszego kapłana, Fernando Karadimę. Do dymisji podał się cały tamtejszy episkopat - 34 biskupów. Skala tuszowanych przestępstw była tak wielka.

Ojciec Poblete został uznany winnym, ale ofiary są nieusatysfakcjonowane, że raport nie uwzględnił winy zakonu. Poszkodowane kobiety nie mają wątpliwości, że ich oprawca był chroniony przez jezuickie władze, przez co uniknął odpowiedzialności.

  1.  Lech Wałęsa ma powody do radości! Jeszcze nigdy nie był taki szczęśliwy! Gratulacje spływają do niego z całej Polski
  2. Nie żyje znany polski sportowiec. Zginął okrutną śmiercią. Osierocił czterech synów
  3. Krystyna Pawłowicz po wielu latach ujawniła prawdę. Wyznanie nt. dawnej decyzji Jarosława Kaczyńskiego jest hitem internetu
  4. Nawet kilkaset złotych więcej dla emerytów. Ale nie dla wszystkich
  5. Z niebieskiego Volvo wysiada mężczyzna i czule wita się z pieskiem. To Kamil Durczok!
  6. Gwiazdor Polsatu przerwał milczenie po śmierci znanej polskiej aktorki. Jego słowa ściskają za serce

Źródło: Polityka

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu