Pokochaliśmy ją za rolę Danusi w "Krzyżakach". Smutne, co się potem stało z Grażyną Staniszewską

Pokochaliśmy ją za rolę Danusi w "Krzyżakach". Smutne, co się potem stało z Grażyną Staniszewską Źródło: screen "Krzyżacy"

"Krzyżacy" to nie tylko jedna z najważniejszych lektur w polskich szkołach, ale i niezapomniana ekranizacja w reżyserii Aleksandra Forda. W kultowym już filmie widzowie mieli szansę poznać aktorów i aktorki, którzy przez następne lata stali się najbardziej rozpoznawalnymi osobami w kraju. Do dziś wiele osób pamięta, głównie z roli Danusi, Grażynę Staniszewską. Niestety, jej życie po premierze nie potoczyło się zgodnie z planem.

"Krzyżacy" i rola Danusi była dla Grażyny Staniszewskiej jedną z najważniejszych momentów w całej karierze. Młoda aktora natychmiast zyskała wielką sławę w całej Polsce. Niestety, chociaż zapowiadało się, że szczyt popularności szybko nie minie, stało się inaczej. Jej życie potoczyło zupełnie w innym kierunku, niż zakładała. 

Film "Krzyżacy" sprawił, że każdy znał jej nazwisko 

Kariera Grażyny Staniszewskiej potoczyła się w mgnieniu oka. Jeszcze zanim zdobyła dyplom w Szkole Teatralnej w Warszawie, udało jej się zagrać w pięciu polskich produkcjach. Widzowie mieli szansę zobaczyć ją w "Popiele i diamencie" Wajdy i "Krzyżu walecznych" Kutza. Potem dostała propozycję, by zagrać w filmie "Krzyżacy". 

 Aleksander Ford zaplanował, że w "Krzyżakach" zbierze obsadę złożoną z mało znanych twarzy. Co ciekawe, Grażyna Staniszewska została zgłoszona do udziału w produkcji. Otrzymała ją bez najmniejszego problemu, jednak nie wyszło jej to na dobre. 

- Wydawało się po premierze "Krzyżaków", że świat legł u naszych stóp. Lecz, jak to się często zdarza w aktorskim życiu, olbrzymia popularność obróciła się przeciw nam. Trudno uwierzyć, ale po filmie Forda nie dostałem już naprawdę interesującej roli. Podobnie było z Grażyną - zdradził Mieczysław Kalenik, filmowy Zbyszko z Bogdańca.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Po filmie "Krzyżacy" nikt nie chciał zatrudnić Staniszewskiej

Dla aktorów, którzy zagrali w filmie "Krzyżacy" nastały ciężkie czasy. Mogli się oni cieszyć z popularności, ale w żadnym stopniu nie przekładało się to na kolejne propozycje. Grażyna Staniszewska aż przez 13 lat od premiery "Krzyżaków" nie zagrała w filmie. Ponownie pojawiła się przed kamerami dopiero w filmie "Zazdrość i medycyna" i w "Lawie", po której oficjalnie zakończyła karierę. 

Dzisiaj grzeje: 1. Gratulujemy. W końcu się udało, wielkie szczęście w domu Aleksandry Kwaśniewskiej

2. Objawy chorób widoczne na stopach. Niektóre z pewnością was zaskoczą

3. Szumowski przestał ukrywać. Powiedział, co wydarzy się w następnym tygodniu

Na szczęście, Staniszewska mogła liczyć na role w teatrze. Aktorka na stałe weszła do zespołu Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym, później można było ją oglądać w Teatrze Dramatycznym. Pocieszenie odnajdywała także w życiu prywatnym. Rodzina była dla niej wszystkim. Poślubiła profesora chirurgii Wojciecha Noszczyka, z którym miała dwoje dzieci. Odeszła 4 marca 2018 roku w Warszawie w wieku 81 lat. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Resort zdrowia wdraża pilne zmiany. Zabiorą się za niepokornych Polaków
  2. Brak nam słów. Córka Izabelli Scorupco jest oszałamiająco piękna, zdjęcia mówią same za siebie
  3. Łukasz Szumowski przekazał ponurą wiadomość. Zacznie się już dzisiaj
  4. 160 ofiar, może być ich jeszcze więcej. Bardzo smutne wiadomości przekazała Telewizja Polska
  5. Cezary Pazura nie wytrzymał, puściły mu nerwy. "Manipulacja TVP" wyprowadziła go z równowagi, pójdzie do sądu?

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News