Rosja zmaga się z epidemią HIV. Wyniki najnowszych badań pozwoliły władzom Jekatenburga położonego pod Uralem ogłosić stan epidemii na terenie miasta. To nie jedyne miasto, które zmaga się z wysokim wskaźnikiem zachorowań na HIV. 

Zarażonych wirusem HIV mają być oficjalnie 26 693 osoby, czyli 2% populacji Jekaterynburga. Oznacza to, że co 50 mieszkaniec miasta jest nosicielem HIV. Wśród tej liczby jest też około 1000 dzieci.

Jednak jak mówi mer, Jewgienij Rojzman, sytuacja ma być jeszcze tragiczniejsza i dotyczy nie tylko miasta, ale całego kraju. Według Rojzmana, do ogłoszenia epidemii e Jekaterynburgu doszło tylko dlatego, że bada się tu więcej ludzi na obecność HIV, niż w reszcie kraju.

W innych miastach Rosji badaniom na obecność wirusa podlega maksymalnie 15% mieszkańców. W Jekaterynburgu zbadano prawie ćwierć populacji – 23%.

 – To nie jest epidemia występująca tylko w Jekaterynburgu. Ta epidemia jest w całej w Rosji. My mamy tylko półtora raza więcej osób badanych niż gdzie indziej – oświadczył mer miasta.

Jak twierdzi Rojzman, epidemii HIV winne są narkotyki i korzystanie z usług prostytutek, które w latach 90. ubiegłego wieku cieszyły się w Jekaterynburgu dużą popularnością. Jednak lekarze są zdania, że nie tylko rejon Uralu cierpi na tak wysoki wskaźnik zarażeń. Eksperci podają, że rejonie rzeki Wołgi i na Syberii także jest wielu nosicieli wirusa. Są także zdania, że liczba miliona osób, które oficjalnie mają być nosicielami HIV w Rosji, jest kilka razy zaniżona.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rmf24.pl, onet.pl
pt

...

Zobacz również