Kryptowaluty postrzelone! Przełomowy wyrok polskiego NSA

Kryptowaluty postrzelone! Przełomowy wyrok polskiego NSA Źródło: Fot. PxHere

Fiskus chce zarobić na kryptowalutach. Jest przełomowy wyrok polskiego NSA. Obracający bitcoinami będzie musiał zapłacić podatek. Nikt nie wątpi w to, że to koniec opłacalności "zabawy" w kryptowaluty.

Podatnik przegrał w sądzie. NSA orzekł, że mężczyzna zajmujący się obrotem bitcoinami będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Obracał kryptowalutą

Mężczyzna skupował i wyprzedawał kryptowalutę. Bez wychodzeniu z domu dokonał kilkanaście tysięcy takich operacji na rynkach: polskim, japońskim i brytyjskim. Urzędnik skarbówki oświadczył jednak, że w związku z tym, że podatnik uzyskał przychód powinien uiścić podatek dochodowy zgodnie ze skalą podatkową obejmującą stawki 18% oraz 32%. Taką linię argumentacyjną podtrzymał NSA.

Podatnik podjął walkę z fiskusem

Podatnik argumentował, że gdy uchwalana była ustawa o podatku dochodowym nie funkcjonował jeszcze obrót kryptowalutami, w związku z czym handel bitocinem nie powinien podlegać opodatkowaniu. Wyrok ogłoszony przez Najwyższy Sąd Administracyjny nie spotkał się z aprobatą internautów.

Internauci komentują

- Zdobyłem w pewnej grze nowy samochód! To co mi teraz polska skarbówka każe za prawdziwy zapłacić? A w eurobiznesie miałem hotele w Szwajcarii, ale sprzedałem! Ale się wpierd... Ziobro ratuj - ironizował internauta. - Chwileczkę, skoro NSA uznało, że ani z ustawy o Narodowym Banku Polskim, ani z ustawy o usługach płatniczych bitcoiny nie były i tym samym nadal nie są walutą obowiązującą w Polsce, to z jakiej "okazji" fiskus { czytaj:rząd} domaga się podatku od tej waluty? Może mi to ktoś mądry wyjaśnić? Ale po "ludzku" proszę - dopytywał się inny użytkownik sieci. - Super! Całą stratę którą poniosłem od Nowego Roku mogę sobie teraz odliczyć od podatku! Nie? A właśnie że tak! Ale mamy hojne państwo! A już myślałem że straciłem - zakpił kolejny internauta.

ZOBACZ TAKŻE: 1. Gigantyczny przekręt BitCoin! Polska w samym centrum afery 2. Wielki krach Bitcoina! Dzięki temu może zarobić każdy, kto pomyśli Źródło: biznes.interia.pl Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News