Jak wynika z przeprowadzonego 5 marca przez lokalną gazetę Krymska Prawda sondażu zdecydowana większość mieszkańców rok po aneksji przez Rosję Krymu chce powrotu do Ukrainy.

Mieszkańcy Krymu odpowiadali na pytanie „Jakbyście dzisiaj państwo zagłosowali w referendum o statusie Krymu?”. Największą ilość wskazań uzyskała odpowiedź „większe uprawnienia Krymu w ramach ukraińskiego państwa” – 61%. Jedynie 19% pytanych zagłosowałoby ponownie za przyłączeniem Krymu do Rosji, reszta w ogóle nie wzięłaby udziału w głosowaniu.

Wyniki tego sondażu diametralnie różnią się od wyników zeszłorocznego referendum o przyłączeniu Krymu do Rosji. W budzącym wiele wątpliwości głosowaniu (m.in. za sprawą uzbrojonych żołnierzy wewnątrz lokali wyborczych) aż 97% mieszkańców Krymu opowiedziało się za integracją z Rosją.

Komentatorzy tłumaczą taką różnicę w wynikach obydwu głosowań tym, że po aneksji Krymu przez Rosję warunki życia na półwyspie drastycznie się pogorszyły. Szybko rosnące ceny żywności, częste przerwy w dostawach prądu i ogólna atmosfera strachu zdała się wpłynąć na zmianę sympatii mieszkańców Krymu.

Na uwagę zasługuje fakt, że wspomniana gazeta znana jest ze swoich mocno prorosyjskich sympatii.

źródło: kresy24.pl

Zobacz również