Prokurator Krymu Natalja Pokłonska zdecydowała o zawieszeniu działalności tatarskiego Medżlisu. Stowarzyszenie było organem samorządu Tatarów krymskich, którzy od 1989 roku licznie powracają na Krym. Medżlis został oskarżony o działalność ekstremistyczną.

Podjęłam dzisiaj decyzję o zawieszeniu działalności Medżlisu narodu krymsko-tatarskiego w celu zapobiegnięcia złamania prawa federalnego” – oznajmiła rosyjskiej agencji TASS Natalja Pokłonska, Prokurator Republiki Krym.

Swoją decyzję Pokłonska motywuje artykułem 9 i 10 prawa federalnego „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. Wspomniane zarządzenie zostało przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, które może zadecydować o włączeniu tatarskiej wspólnoty do spisu organizacji społecznych i religijnych, których działalność jest zawieszona na terytorium całego kraju.

Zabrania się im korzystania z wszelkich państwowych oraz regionalnych mediów, nie mogą prowadzić publicznych wieców, korzystać z depozytów bankowych oraz generalnie prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Cała ich propaganda będzie zabroniona” – wyjaśniła Pokłonska.

Medżlis został utworzony na Krymie w 1991 roku i jest organizacją skupiającą Tatarów krymskich. Prawie wszyscy Tatarzy zostali wysiedleni z półwyspu przez komunistyczne władze w roku 1944 pod zarzutem kolaboracji z III Rzeszą, trafili głównie na terytorium dzisiejszego Uzbekistanu. Od roku 1989 stopniowo powracają na Krym. W 2013 roku większość środowisk krymsko-tatarskich poparła kijowski Euromajdan oraz opowiadała się za pozostawieniem Krymu pod władzą Kijowa, czym naraziła się nowej rosyjskiej władzy.

Adwokat Dżemil Temisziew, który jest związany z Medżlisem, oznajmił że stowarzyszenie będzie odwoływać się od decyzji władz.

prokurator krymu

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Józef Gawron, źródło: tass.ru

...

Zobacz również