Ta choroba zabiła już miliony ludzi na całym świecie. Do niedawna była uważana głównie za problem Afryki i słabo rozwiniętych społeczeństw, jednak ostatnio zbiera śmiertelne żniwo również w Europie. Nieuleczalny wirus czyha przede wszystkim na osoby prowadzące bujne życie seksualne i zażywające narkotyki. Krwawy Kochanek, jak nazywają we Francji wirus HIV, atakuje Stary Kontynent z ogromną siłą.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko w ubiegłym roku w Europie przybyło ponad 160 nowych nosicieli śmiercionośnego wirusa. Europa okazała się również jedynym miejscem na świecie, w którym przybyło zakażeń we wspomnianym okresie.

ZOBACZ TAKŻE: Organizacje zdrowia alarmują. Epidemia śmiertelnie groźnej choroby wśród imigrantów

Niechlubny rekord

Jak informuje portal sputniknews.com, liczba nowo zdiagnozowanych nosicieli wirusa wzrosła z 12 na każde 100 tys. osób w 2007 roku do 18,2 w 2015. Prognozy lekarzy i ekspertów na kolejne lata również są pesymistyczne.

– To najwyższa liczba przypadków zarejestrowanych w ciągu jednego roku. Jeśli ta tendencja się utrzyma, nie uda nam się osiągnąć celu, jakim jest zakończenie epidemii HIV do 2030 roku – ostrzega Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO na Europę.

ZOBACZ TAKŻE: Lekarze mogli wstrzyknąć to KAŻDEMU. 2400 osób nie żyje, policja zaczyna śledztwo

Nieskuteczna diagnostyka HIV

Aż 80 proc. nowych zachorowań ma miejsce na terenie krajów Europy Wschodniej. W tej części Starego Kontynentu przez ostatnie 10 lat podwoiła się też liczba chorych na AIDS. Według ekspertów, problem dotyczy głównie osób w wieku powyżej 50 lat, które dożylnie przyjmują narkotyki.

Walka z wirusem jest praktycznie niemożliwa, zwłaszcza w momencie, gdy zostanie późno wykryty. Niestety aż 51 proc. diagnoz HIV zostaje postawione w późnym stadium infekcji. W krajach Unii Europejskiej na rozpoznanie wirusa potrzeba średnio około trzech lat. Według danych WHO aż dwie trzecie diagnoz nastąpiło w ciągu trzech miesięcy po orzeczeniu zakażenia HIV. W praktyce oznacza to, że nosiciele musieli zostać zarażeni wiele miesięcy wcześniej.

Źródło: planeta.fm

12 szokujących faktów o śmierci, które zmrożą ci krew w żyłach


11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

...

Zobacz również