Krwawe starcia z policją i wojskiem. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Krwawe starcia z policją i wojskiem. Kilkadziesiąt osób nie żyje Źródło: fot. youtube.com/Al Jazeera English

Wczorajszy dzień stanął pod znakiem krwawych starć z policją i wojskiem, w których życie straciło kilkadziesiąt osób. Tragedia może doprowadzić nawet do nowej wojny. Czy Kaszmir znów zapłonie?

Indyjskie władze od dekad prowadzą wyniszczającą wojnę domową przeciwko islamskim rebeliantom w Kaszmirze, terytorium spornym, o które walczą przeciwko Pakistanowi. Wczoraj rozegrał się kolejny dramat tego przeciągającego się konfliktu. Na południe od miasta Śrinagar Armia Indii zastrzeliła 13 domniemanych rebeliantów, ponosząc małe straty w liczbie co najmniej trzech zabitych. Ponadto policja otworzyła ogień do rzucających kamieniami demonstrantów, zabijając część z nich i raniąc dziesiątki kolejnych. Ogółem tego dnia życie straciło 20 osób, a rannych zostało aż ponad 70. Władze utrzymują, że niedziela 1 kwietnia była najkrwawszym dniem w regionie od lat. Jak podaje agencja AFP, w tym roku w Kaszmirze zabito 51 rebeliantów, a w zeszłym około 200.

Kaszmir na skraju wojny

Akcje rządu w Nowym Dehli potępił Islamabad. MSZ Islamskiej Republiki Pakistanu zarzuciło Indiom "bezmyślny szał zabijania" i podkreślił niewinność zbitych. Indie natomiast zarzucają Pakistanowi wspieranie rebelii w Kaszmirze i organizowanie zamachów terrorystycznych w innych regionach państwa. Oba państwa o kontrolę nad prowincją walczą od samego ich powstania pod koniec lat 40. Wrogie sobie państwa, których podstawą konfliktu jest religia stoczyły o Kaszmir aż trzy z czterech swoich wojen. Do ostatniej z nich doszło w 1999 roku. Wszystkie konflikty zakończyły się zwycięstwem Indii. Odnowione napięcia i wczorajsze zajścia w regionie mogą doprowadzić do nowej nawet krwawszej wojny. Innym możliwym scenariuszem jest wojna o niepodległość Kaszmiru bez udziału Pakistanu.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Media: Macierewicz tworzy własną partię! Nie uwierzycie z kim
  2. Pawłowicz ostro uderza w Dudę. Padły porównania do zbrodniarzy hitlerowskich
  3. Zmasakrowali legendę polskiego sportu. Nikt mu nie pomógł
źródło: rmf24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News