Wydawca pikio.pl IBERION SP. z.o.o.

Opozycja świętuje, Ziobro nie wierzy. Minister właśnie został...

Opozycja świętuje, Ziobro nie wierzy. Minister właśnie został... Źródło:

Zbigniew Ziobro wpadł w naprawdę poważne tarapaty.  Ostatnio to on był na fali wznoszącej, wzbudzał postrach wśród politycznych rywali. Teraz karta się odwraca.
W polskich sądach poleciały głowy, a ofiary pragną zemsty. Sędzina Beata Morawiec żąda krwi Ziobry i już zapowiedziała, że wniesie przeciwko niemu pozew.
W tym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości podało informację o wielkich zmianach w sądach z okręgu krakowskiego. Odwołano trzech prezesów i siedmiu dyrektorów. Decyzja o odwołaniu tych osób jest ściśle powiązana ze śledztwem prowadzonym przez CBA, które dotyczy podejrzenia o korupcję w sądach.

ZOBACZ TAKŻE: Ziobro szokuje, opozycja wstrzymała oddech. Dymisja!

Odwołanie Beaty Morawiec z funkcji prezesa

- Minister sprawiedliwości podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu dyrektorów: Sądu Okręgowego w Krakowie, Sądu Rejonowego w Wadowicach, Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Sądu Okręgowego w Tarnowie, Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Sądu Rejonowego w Chrzanowie oraz Sądu Rejonowego w Olkuszu - napisano w komunikacie na stronie ministerstwa.

Wśród odwołanych prawników znalazła się także sędzia Beata Morawiec, która pełniła funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Zarzucono jej zaniedbania w nadzorze i działalności administracyjnej.

- Decyzja, powodowana troską o dochowanie najwyższych standardów w tym sądzie, wynika także z niskiej efektywności Sądu Okręgowego w Krakowie i podległych mu sądów rejonowych. Szczególnie niepokojąca jest przewlekłość spraw karnych, które w Sądzie Okręgowym w Krakowie czekają na rozpoznanie średnio ponad 2,5 roku, co daje temu sądowi 42. miejsce wśród sądów okręgowych. W związku z tym istnieje obawa przedawnienia części postępowań m.in. dotyczących dużych afer gospodarczych. Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie nie podejmowała również adekwatnych działań nadzorczych w związku z rażąco niską efektywnością Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza. Jest on przedostatni w zestawieniu wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem opanowania wpływu spraw. Niepokojące są zwłaszcza gwałtownie rosnące zaległości w wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórza, jednego z największych takich wydziałów w całym kraju. Czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej sięga w tym sądzie sześciu miesięcy, podczas gdy średnio w kraju trwa to niewiele ponad miesiąc. Opóźnienia przy wpisach do ksiąg wieczystych zagrażają bezpieczeństwu obrotu gospodarczego, bowiem nieuregulowany status nieruchomości wstrzymuje inwestycje i negatywnie wpływa na rozwój gospodarczy całego regionu- poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Morawiec wysnuwa swoje żądania wobec Ziobry

Beata Morawiec jest wzburzona faktem, że informacja o jej odwołaniu została opublikowana na stronie resortu sprawiedliwości. Sędzia uważa, że jej nazwisko w tym komunikacie sugeruje jej udział w aferze, w sprawie której prowadzone jest śledztwo CBA. Żąda, by Ministerstwo usunęło wpis. Była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zapowiedziała również, że pozwie Zbigniewa Ziobrę za naruszenie jej prawa do ochrony dóbr osobistych. ZOBACZ TAKŻE: Media o tym milczą. „To będzie polityczna śmierć Ziobry”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News