Polska KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

KRS znalazła się dziś na językach całej Polski. Jak donoszą media, Europejska Sieć Rad Sądownictwa zawiesiła bowiem instytucję w prawach członka. Decyzja ta została podjęta dziś w sposób oficjalny. Posiedzenie, którego tematem miała być sytuacja w naszym kraju, zapowiedziano miesiąc temu.

Członkowie Krajowej Rady Sądownictwa dowiedzieli się o problemach związanych z uczestnictwem w prestiżowej organizacji w sierpniu tego roku. Dziś odbyło się więc nadzwyczajne posiedzenie, które dotyczyło polskiej instytucji.

KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

- Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Biorąc pod uwagę odpowiedź KRS oraz inne dostępne materiały (np. stanowisko polskich organizacji sędziowskich) zarząd uznał, ze KRS nie wypełnia już wymogów członkostwa w ENCJ - poinformowano wtedy oficjalnie, ogłaszając zwołanie specjalnego posiedzenia plenarnego w sprawie polskiej instytucji.

Jakie tło miały zarzuty wobec polskiej instytucji?

Jak doniosły właśnie krajowe media, decyzja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa okazała się miażdżąca dla polskiej KRS. Rzeczywiście zawieszono ją bowiem w prawach członka organizacji. Jeszcze przed głosowaniem członkowie oraz przedstawiciele polskiej Krajowej Rady Sądownictwa przekonywali, że ewentualne zarzuty będą dotyczyły aspektów politycznych. Ich zdaniem o sprawy czysto prawne byli bowiem całkowicie spokojni.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Andrzej Duda dostanie cukrzycy. Ogórek tak mu przysłodziła, że aż zrobiło się mdło
  2. Co on robi? Ziobro chce karać prawników i nauczycieli za uczenie o Konstytucji
  3. W 4 okręgach PiS nie zebrał jeszcze podpisów do startu w wyborach. Czas mają do dzisiaj
  4. Prawica zejdzie na zawał. Kaczyński: Chcemy, żeby w Polsce było jak w Niemczech
Następny artykuł