Pilny apel RCK do wszystkich Polaków. Liczy się każda pomoc, czas ucieka

Pilny apel RCK do wszystkich Polaków. Liczy się każda pomoc, czas ucieka Źródło: Jan BIELECKI East News

Krew pilnie potrzebna. Regionalne Centra Krwiodawstwa liczą na każdą pomoc, nawet najmniejszą. Czerwony, bezcenny płyn w czasie wakacji jest szczególnie potrzebny - na drogach nie brakuje wypadków, a podczas wolnego czasu incydentów, nierzadko śmiertelnych.

Krew, szczególnie grupy 0Rh-, potrzebna w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa w całej Polsce. Do Polaków zwraca się też Ministerstwo Zdrowia, przy odpowiedniej motywacji można szybko zapełnić braki w bankach krwi.

W okresie wakacyjnym krew jest najbardziej potrzebna

Regionalne Centra Krwiodawstwa regularnie przypominają o wakacyjnym oddawaniu krwi. W ciągu tych dwóch miesięcy jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. W bankach krwi często odnotowuje się ogromne braki, które trzeba na bieżąco uzupełniać. Nie trzeba się bać - nawet przy aktualnej sytuacji, w placówkach oraz specjalnych mobilnych autobusach są zachowane najwyższe standardy sanitarne. Najbardziej pożądaną grupą krwi jest 0Rh-, ponieważ może być ona przetoczona każdemu. Tę grupę posiada jedynie 7% Polaków.

- Wakacje, to czas, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na krew. Dlaczego? W okresie letnim krew jest bardzo potrzebna z uwagi na sezon urlopowy, ale i zwiększoną ilość wypadków drogowych. Nie pozostańmy obojętni na tę sytuację i - jeśli tylko możemy - podzielmy się cząstką siebie. Każda kropla krwi może uratować ludzkie życie - tłumaczył Paweł Tomiczek, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Miejskim w Żywcu.

Krew na wagę złota, do RCK może zgłosić się każdy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie tylko Regionalne Centra Krwiodawstwa wychodzą z głośnym apelem, ale również Ministerstwo Zdrowia. W nagłośnionej kampanii resort stara się zmotywować Polaków do oddania krwi. Wszystkie osoby, które nie miały kontaktu z chorą osobą, nie były na kwarantannie i nie podróżowały (w ciągu ostatnich 14 dni) są jak najbardziej pożądane w placówkach RCKiK. Jak pisze Ministerstwo Zdrowia, średnio 1 osoba na 10 leczonych potrzebuje krwi. Przykładowo przy operacjach serca zużywa się średnio 6 jednostek krwi, w przypadku operacji na skutek obrażeń komunikacyjnych może być to średnio 10 jednostek, a przy przeszczepie wątroby potrzebnych jest 20 jednostek.

Dzisiaj grzeje: 1. Do sieci wyciekła poufna rozmowa Andrzeja Dudy. Skandal na włosku, służby w akcji
2. Wystarczy jedno jajko dziennie. Pierwsze efekty pojawią się bardzo szybko

Przypomnijmy, że krew może oddać każda osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, która waży minimum 50 kg i ma przy sobie dokument ze zdjęciem. Przed oddaniem należy być wypoczętym, po lekkim posiłku, a także nawodnionym - należy wypić ok. 1,5 l wody przed oddaniem krwi. Nie można pić alkoholu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Poważne oskarżenia pod adresem Adama Małysza. Aż trudno w nie uwierzyć, nasz mistrz odpiera zarzuty
  2. Lidl, Biedronka i inne wielkie sieci tracą przez zaskakujące wybory Polaków. Zyskują zupełnie inne miejsca
  3. Nowe, obiecane świadczenie nie dla emerytów. Poprawka odrzucona 2 dni po wyborach
  4. Kilkadziesiąt osób rannych, są ofiary śmiertelne. Na miejscu katastrofy służby i helikoptery
  5. Trzymajcie się za portfele, już postanowione. Nowa opłata dla 13 mln gospodarstw domowych, znamy kwotę
  6. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel przeżywają ciężkie chwile. Plotki potwierdziły się

Źródło: RCKiK

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News