Rosja nie dopuszcza opcji, w której Polska dołączy się do stołu negocjacyjnego w sprawie konfliktu na Ukrainie. Zmianę formatu rozmów postulował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda uznał, że zmiana byłaby korzystna i przydatna dla negocjacji. Zapowiedział również, że będzie próbował odzyskać dla Polski miejsce przy negocjacyjnym stole. Plan jednak nie wypalił, bowiem już prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wypowiedział się bardzo klarownie, nie pozostawiając żadnych wątpliwości. W przerwie rozmów z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji poinformował:

– Mamy format miński i format normandzki; w ich ramach możemy dyskutować o wszystkim. Podstawą jest dla nas format normandzki – w języku dyplomacji deklaracja jest bardzo klarowna.

Rosja również nie chce Polski przy negocjacyjnym stole. Doradca Władimira Putina Jurij Uszakow powiedział, że poszerzenie formatu normandzkiego w ogóle nie było omawiane i nawet w ogóle o tym nie słyszał. Udział Polski obok Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ma być wykluczony. Teoretycznie rozważa się jedynie możliwość spotkania w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

źródło: sfora.pl

...

Zobacz również