Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie? Mamy dobre wieści

Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie? Mamy dobre wieści

Kredyt na mieszkanie jest jednym z największych marzeń młodego małżeństwa. Do niedawna stanowił także ogromny problem. Uzyskanie środków na własne lokum spędzało sen z powiek Polakom. Najnowsza analiza Biura Informacji Kredytowej jest wyjątkowo optymistyczna.

Kredyt na mieszkanie w 2018 roku będzie można uzyskać znacznie łatwiej. Ostatni rok przyniósł wzrost na rynku sprzedaży bankowej. Specjaliści sugerują, że drugie półrocze może przynieść równie zadowalający efekt. Dzięki temu szykuje się rekord dekady.

Kredyt na mieszkanie dostanie każdy? Analizy specjalistów z zaskakującymi wynikami

7,8 procent - taki wzrost w skali roku odnotował rynek sprzedaży kredytów. Wartość ich zaś wzrosła o 16,7 procent. Wynika to przede wszystkim z wyższych kwot wykończenia mieszkań i domów. W ostatnim roku do góry poszły ceny materiałów budowlanych oraz koszt pracy wykonawców. - Jeśli sprzedaż będzie podążać według cykli obserwowanych w poprzednich latach, łączna wartość podpisanych w tym roku umów na kredyty mieszkaniowe może sięgnąć 56 mld zł - powiedzieli eksperci Biura Informacji Kredytowej. Kolejnym powodem, dla którego chętnie sięgamy po kredyty, jest program "Mieszkania dla Młodych". Jednak stanowi on tylko pewien odsetek.

Złoty coraz mocniejszy

Niebagatelny wpływ na śmielsze decydowanie się na kredyt miało umocnienie złotego wobec innych walut. - Wśród głównych obserwacji rynku kredytów hipotecznych należy odnotować spadek liczby czynnych kredytów walutowych i kwota ich zobowiązań. Jest to poniekąd skutkiem umacniania złotego wobec walut. Obserwowanemu od początku 2017 roku umacnianiu złotego towarzyszyło zahamowanie wzrostu udziału kredytów opóźnionych powyżej 90 dni w obsłudze w portfelu walutowym - napisał BIK w swoim komunikacie. Kto jest kredytobiorcą? Statystycznie najczęściej to Polak mieszkający za granicą. Według analiz ekspertów okazuje się, że to właśnie emigranci ekonomiczni mogą sobie pozwolić na wyższe kwoty poniesione na rzecz zakupu mieszkania bądź domu. Kredytów wciąż bierzemy mało, bo około trzech tysięcy rocznie. Jednak w stosunku do 2013 roku korzystamy z nich coraz częściej.

Kredyty konsumpcyjne Polaków

Według analizy Biura Informacji Kredytowej zmieniły się także warunki korzystania z innych kredytów w obrębie banku. Poprawa dochodów w domowym budżecie oraz atrakcyjne warunki sprawiły, że w tym roku już sprzedano 3 procent więcej kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Okazuje się, że nie tylko bierzemy więcej kredytów, ale i mają one coraz wyższe kwoty. Polacy obecnie mogą sobie pozwolić na raty, stąd nierzadko korzystają z atrakcyjnych ofert bankowych. BIK ostrzega także przed pożyczkami pozabankowymi - one przynoszą dość niepokojące liczby. Przez takie firmy nie tylko tracą swoje pieniądze klienci, ale i banki, których potencjalni interesanci korzystają z innych, mniej korzystnych usług.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rządowa komisja wzięła się za duży polski bank! Co z klientami?!
  2. Biedronka rozbiła bank. Nie masz szans zdążyć nim wykupią
  3. Bank Pekao ostrzega! Możecie stracić wszystkie pieniądze z kont
Następny artykuł