Niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem, bank powinien Ci zwrócić część pieniędzy

Niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem, bank powinien Ci zwrócić część pieniędzy Źródło: Pexels/Dwi Sekar D

Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem, to należy Ci się zwrot części pieniędzy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o imponujące sumy. Warto sprawdzić, w jakich sytuacjach możesz odzyskać część pieniędzy.

Kredyt zazwyczaj zaciągany jest na kilka, a nawet kilkanaście lat. Kiedy się na niego decydujemy, nie możemy być pewni, jak nasza sytuacja finansowa będzie się zmieniać na przestrzeni lat. Jeśli jednak uda Ci się spłacić zaciągniętą pożyczkę wcześniej, to bank powinien zwrócić pieniądze za ubezpieczenie, które musiałeś opłacić z góry na cały czas trwania kredytu. 

Kredyt jednak nie taki straszny?

Osoby, które zaciągnęły kredyt nie większy niż 255550 złotych i spłaciły go przed terminem, zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, mają teraz szansę na odzyskanie części pieniędzy. 

- Wyrok jest podstawą do ubiegania się przez klientów o zwrot tych prowizji opłat ubezpieczeń związanych z udzieleniem kredytu – powiedziała dla Polsat News, Ewelina Stobiecka, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii prawnej Taylor Wessing Polska.

Dla przykładu, jeśli ktoś zdecydował się rozłożyć swój kredyt na raty trwające 10 lat, a spłacił je w ciągu 5 lat, to bank może obniżyć opłaty proporcjonalnie nawet o połowę. 

- Czasami są to niebagatelne kwoty, bo dotyczą 5 czy 10 tysięcy z jednej umowy – skomentowała dla Polsat News, Katarzyna Szwedo-Mackiewicz z Biura Rzecznika Finansowego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Bank może również sam zwrócić część opłat klientom, którzy spłacili kredyt przedterminowo. Niestety jednak wciąż jest to rzadkością, dlatego zdecydowana większość kredytobiorców musi się upomnieć o należne im pieniądze. Instytucje bankowe nie są bowiem zobligowane do przekazania klientom informacji w tym temacie. Dlatego warto samemu podjąć kroki i ubiegać się o zwrot części pieniędzy. 

Dzisiaj grzeje: 1.  Katarzyna Dowbor omal nie zajęła się czymś zupełnie innym. Jej życie odmienił jeden telefon
2. Nie żyje gwiazda polskiego "Mam Talent". Druzgocące wiadomości obiegły media

Niestety jest też pewien szkopuł, który może spowodować, że odzyskanie pieniędzy nie będzie aż tak proste. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie doprecyzował w wyroku, w jaki sposób trzeba przeliczać koszty, a co za tym idzie, jakie sumy dokładnie powinny być wypłacane w konkretnych przypadkach. Mimo wszystko warto złożyć do swojego banku reklamację i spróbować odzyskać część należnych pieniędzy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta współżyła ze swoim psem. Ale jeszcze gorsza jest rzecz, którą zrobiła po stosunku własnym dzieciom
  2. Na jaw wychodzą kolejne, porażające kulisy morderstwa Filipka. Ojciec chłopca przed śmiercią szukał pomocy na policji, ale to nie wszystko
  3. Co mówi o Tobie kształt małego palca? Będziesz zdumiony, jakie cechy ujawnia, nawet te, do których w życiu się nie przyznasz
  4. W Radio Maryja odlecieli. "Tadeusz Rydzyk nowym wyklętym"  
  5. Zasiłek dostaną jedynie WYBRANI. Kontrole przetrzepią wam kieszenie

źródło: Polsat News

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News