Piotr Kraśko na antenie radia TOK FM w mocnych słowach skomentował spór ministerstwa obrony narodowej z Powstańcami Warszawskimi wokół apelu smoleńskiego. Resort chce, by podczas obchodów kolejnej rocznicy odczytano apel ku czci zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Na to nie chcą się zgodzić Powstańcy.

W myśl zarządzenia ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, każda uroczystość upamiętniająca ofiary poniesione na drodze do niepodległości Polski, ma zawierać stały punkt tj. apel smoleński.

Spór wokół tzw. „apelu smoleńskiego” ciągnie się już od kilku tygodni. Przy okazji każdej rocznicy kolejne środowiska wyrażają swoje niezadowolenie, że w obchody rocznicowe włącza się „apel smoleński” nie mający żadnego związku z wydarzeniami w jakich uczestniczyli.

ZOBACZ TAKŻE – Muzeum Powstania Warszawskiego nie chce „apelu smoleńskiego” podczas uroczystości rocznicowych

Ogromna część przeciwników włączania apelu smoleńskiego w obchody najważniejszych rocznic – mimo dużego szacunku dla tragicznie zmarłych w katastrofie – uważa, że nie polegli oni w walce o niepodległość Polski więc łączenie tego z rocznicami zrywów niepodległościowych czy obchodami upamiętniającymi polskie ofiary wojenne jest nie na miejscu.

Już podczas obchodów poznańskiego czerwca 1956 doszło do kontrowersji, teraz spór toczy się wokół obchodów Powstania Warszawskiego. Uczestnicy warszawskiego zrywu nie chcą, by zmieniano „Apel Poległych” i sprzeciwiają się włączeniu w obchody apelu smoleńskiego. W efekcie nieustępliwości ministra obrony narodowej, który mimo wszystko nalega, by apel smoleński został uwzględniony w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego, pojawił się pomysł, by zrezygnować z asysty wojskowej.

ZOBACZ TAKŻE – Obchody Czerwca’56: Podczas apelu smoleńskiego ludzie zaczęli opuszczać uroczystość

Głos w sprawie zabrał wyraźnie poirytowany całą sytuacją Piotr Kraśko, który na antenie radia TOK FM oświadczył, że „to nie zaszczyt dla Powstańców Warszawskich, że stanie obok nich asysta wojskowa, tylko odwrotnie”.

ZOBACZ TAKŻE – Gliński o Powstańcach Warszawskich: Są pod opieką ideologiczną Platformy (video)

 – Nie znam ludzi bardziej skromnych niż Powstańcy Warszawscy. To nie jest zaszczyt dla Powstańców Warszawskich, że stanie obok nich asysta wojskowa. To jest zaszczyt dla asysty wojskowej, że może stanąć obok Powstańców Warszawskich. […] To nie jest zaszczyt dla Powstańców Warszawskich, że spotkają się z jakimkolwiek ministrem obrony narodowej wolnej Polski. To jest zaszczyt dla ministra, że może pochylić głowę przed Powstańcami Warszawskimi – powiedział Kraśko.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: tok fm

...

Zobacz również