Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą

Krajowa Rada Komornicza. To tam możemy poskarżyć się na egzekucję komorniczą Źródło: youtube.com/Prawne Lifehacki

Krajowa Rada Komornicza to jeden z najważniejszych organów skupiających i nadzorujących strukturę komorniczą w Polsce. Czy można się do niej zgłosić w razie problemów z komornikiem? Czy pozostaje stanięcie twarzą w twarz z egzekutorem na sali sądowej?

Krajowa Rada Komornicza - co to właściwie jest za organ państwowy i czym się zajmuje? W skrócie KRK ma za zadanie sprawować nadzór nad komornikami, razem z Ministrem Sprawiedliwości i prezesami sądów, jednak jako jednostka ma działać niezależnie. 

Ma sprawować kontrolę nad wszystkimi komornikami i czuwać, aby ich działania były zgodne z obowiązującym prawem. Osoby powoływane w skład KRK na okres czterech lat mają prawo wglądu w czynności egzekutorów, jako instytucja mogą żądać wyjaśnień, a w razie potrzeby wystąpić do sądu o wydanie zarządzenia w ich sprawie, ponieważ komornik dyscyplinarnie odpowiada za swoje przewinienia.

 - Na około 1750 aktywnych dziś zawodowo komorników to liczba ogromna, skala odejść jest niespotykana w historii. Jeśli obciąży się nas obowiązkiem płacenia VAT-u i jednocześnie zmniejszy zarówno skuteczność egzekucji komorniczych, jak i opłaty za te czynności, a tym właśnie skutkować będą nowe przepisy, to nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał zostać w zawodzie - mówił w jednym z wywiadów prezes KRK.

Każdego roku w naszym kraju przeprowadzanych jest kilka milionów postępowań komorniczych, jednak nie zawsze wszystko wygląda tak, jak powinno. Jeśli w waszej sprawie zachodzą rażące zaniechania, warto zwrócić się do KRK o pomoc. Pamiętajcie, egzekutor nie jest bezkarny. Krajowa Rada Komornicza uruchomiła również bezpłatną infolinię, dzięki której można zasięgnąć informacji odnośnie procesu egzekucji lub zwrócić się o poradę.

Konkretne kompetencje komorników i KRK są uregulowane ustawą z 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji.

Krajowa Rada Komornicza: licytacje komornicze i obwieszenia

Krajowa Rada Komornicza, oprócz kontrolowania ogółu komorników w Polsce, zajmuje się również przeprowadzaniem licytacji majątków dłużników. Informację o przeprowadzanej licytacji są umieszczane w Internecie w formie obwieszczeń. W 2008 roku KRK uruchomiła pierwszą wersję witryny, obecnie jest to bardzo sprawnie działająca strona, na której możemy znaleźć licytacje komornicze w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Istnieje również możliwość subskrypcji witryny i otrzymywaniu informacji, że w najbliższym czasie odbędzie się licytacja, która może nas zainteresować. Mogą to być: domy, grunty, mieszkania,  meble, antyki, maszyny rolnicze, samochody, łodzie, jachty, a nawet statki morskie.

 - Portal zapewnia wszystkim zainteresowanym bezpłatny dostęp do obwieszczeń o planowanych przez komorników sądowych licytacjach nieruchomości i ruchomości - możemy przeczytać na stornie obwieszczeń o licytacjach.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Syberiada polska. Losy Polaków zesłanych na Syberię podczas II wojny światowej
  2. Zamachy terrorystyczne. Na świecie robi się coraz bardziej niebezpiecznie
  3. Kim są córki Beaty Kozidrak? Piosenkarka zaszczepiła w nich wielką pasję
  4. Dziewczyna Dawida Podsiadło - kim jest? Piosenkarz spotyka się ze znaną aktorką
  5. Odwróceni - obsada. Kto zagrał w serialu o polskiej mafii?
Następny artykuł