Kotu śmierdzi z pyszczka? To może być bardzo niebezpieczna choroba, wkrótce może go czekać kosztowne leczenie

Kotu śmierdzi z pyszczka? To może być bardzo niebezpieczna choroba, wkrótce może go czekać kosztowne leczenie Źródło: unsplash.com/Daniel Chekalov

Kot, któremu zaczyna śmierdzieć z pyszczka, nie wywołuje wielkiego niepokoju u swoich właścicieli. Wielokrotnie jego oddech był nieprzyjemny po zjedzeniu karmy czy z powodu małych rewelacji żołądkowych. Mało kto wie, ale to początkowy objaw niebezpiecznej choroby.

Kot potrafi bardzo mocno cierpieć, podczas gdy opiekun nie widzi nic osobliwego w jego zachowaniu. Jednak zapach z pyszczka, a potem osowiałość i niechęć do mycia się to oznaki tego, że coś się w jego organizmie dzieje. Po wizycie u weterynarza i zobaczeniu tego, co kot ma w pysku, można być zszokowanym skalą wirusa.

Kot z łatwością może stać się ofiarą niebezpiecznego wirusa

Od lat istnieją szczepionki na chorobę zwaną kaliciwirozą. Właściciele kotów szczepią jednak swoje zwierzęta na najbardziej niebezpieczne i popularne choroby, zapominając o wyżej wymienionym schorzeniu. Tak naprawdę kot może zarazić się nawet nie wychodząc z domu - wirusa można przynieść na butach czy ubraniu.

Calicivirus jest z natury bardzo odporny na środki odkażające i czynniki atmosferyczne takie jak zimno, co pozwala mu przetrwać w naprawdę trudnych warunkach. Poza organizmem kota może przeżyć nawet 10 dni. Wirus namnaża się głównie w gardle i w błonach śluzowych. Kot próbuje pozbyć się obcych komórek przez wydzielinę z jamy ustnej, nosa i spojówek. Kaliciwiroza jest najniebezpieczniejsza dla kotów maleńkich i tych bardzo starych, nierzadko kończy się śmiercią. Objawy choroby są bardzo niepozorne.

Kaliciwiroza - objawy, jak leczyć?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kaliciwiroza ujawnia się najczęściej od 2 do 10 dni od momentu zarażenia. Choroba rzadziej atakuje narządy wewnętrzne - siedlisko zakażenia znajduje się w nosie, pyszczku i gardle. Pierwszymi charakterystycznymi objawami jest brzydki zapach z mordki - o wiele bardziej intensywny niż zwykle - a także gorączka, osowiałość, wycieki z oczu i nosa oraz ślinienie. Zapach z pyszczka jest skutkiem pojawienia się pęcherzyków na brzegach języka i podniebieniu, które szybko zmieniają się w ropne wrzody. Kot tym samym czuje ogromny ból, który uniemożliwia mu jedzenie i mycie się. Stroni od pokarmów i czasem też wody.

Dzisiaj grzeje: 1. NIE ŻYJE wybitna Polka. W wieku 44 lat miała tragiczny wypadek
2. Już od jutra wzrosną emerytury. Wiadomo, kto i ile na tym zyska, niektórzy będą wściekli

Kaliciwirozę leczy się tylko objawowo, ponieważ nie ma na rynku skutecznych środków przeciwwirusowych. Weterynarz powinien zalecić dawkowanie antybiotyku oraz kropli dospojówkowych i leków osłaniających układ pokarmowy. Najważniejsze jest, aby kot zaczął jeść bez naruszania pękających wrzodów - dzięki strzykawkom można z powodzeniem zadbać o apetyt kota, dopóki pęcherze nie zaczną się goić. W leczeniu kaliciwirozy potrzeba jedynie czasu. Należy też pamiętać, że wirus utrzymuje się w organizmie nawet 6 miesięcy, dlatego trzeba uważać na kontakt pupila z innymi zwierzakami. Weterynarz zaleci także coroczne szczepienia kotom przebywającym w grupach, a co 3 lata szczepienie kotu przebywającemu w domu.

Fot. goodpetparent.com

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Już 9,5 tys. Polaków musi zapłacić MILIONY!
  2. Kryzys w małżeństwie Małgorzaty Kożuchowskiej. Tabloid wylicza jej WSZYSTKICH mężczyzn, nie jest dobrze
  3. Rówieśnicy zobaczyli, jak wygląda jego mama i zgotowali mu piekło. Weszła do jego pokoju i dokonała odkrycia, przez które już zawsze będzie cierpieć
  4. Fryzjer mył mu włosy szamponem, a potem klientowi zrobiło się ciemno przed oczami. 3 dni walczył o życie
  5. Zdjęcia z wesela, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Żenująca kompromitacja

Źródło: Kochamy Zwierzaki

Następny artykuł