Twój kot ciągle ugniata Cię łapkami? Znaczenie jego zachowania jest niezwykłe, każdy właściciel musi je poznać

Twój kot ciągle ugniata Cię łapkami? Znaczenie jego zachowania jest niezwykłe, każdy właściciel musi je poznać Źródło: Pixbay.com

Kot to stworzenie, które uwielbia ugniatać łapkami różne przedmioty. Być może ugniata nimi także Ciebie. Ten gest ma niezwykłe znaczenie, każdy właściciel powinien o nim wiedzieć.

Kot to zwierzę, które w odróżnieniu od innych ma bardzo ciekawy zwyczaj - ugniatanie. Wie o tym każdy właściciel futrzaka. Chyba wszyscy spotkali się kiedyś z sytuacją, w której zwierzak wskoczył na ich kolana i rytmicznie ugniatał ich łapkami, mrucząc. Jak się okazuje, taki gest nie jest bez znaczenia.

Kot ugniatający właściciela

Jedno jest pewne - dla naszych zwierzaków zachowujących się w ten sposób są to zdecydowanie przyjemne chwile, co sugeruje ich mowa niewerbalna; mają rozluźnione mięśnie, charakterystycznie ułożone uszy, specyficznie mrużą oczy i mruczą.

Koty ugniatają łapkami w różnych sytuacjach - wylegując się na kanapie, fotelu czy kocu. Najchętniej jednak udeptują one ludzi oraz inne zwierzęta, z którymi łączą je więzi przyjaźni. A zwłaszcza w chwilach gdy odpoczywają, przytulając się do nich.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ugniatanie w przypadku malutkich kotków

Kocie maluchy, będące jeszcze na etapie odżywiania się mlekiem, ugniatają rytmicznie przednimi łapkami matczyny brzuch. Robią to powoli i na przemian raz jedną, raz drugą łapką. Biologicznie ta czynność spełnia ważną funkcję. Pobudza to gruczoły mlekowe kotki do produkcji mleka. Pod wpływem fizycznego bodźca uwalniana jest oksytocyna wzmagająca wydzielanie mleka

Dzisiaj grzeje: 1. Michał Wiśniewski pokazał zdjęcie z ojcem, który popełnił samobójstwo. Byli niemal identyczni
2. Mama Zenka Martyniuka niespodziewanie złapała za mikrofon na antenie TVP. Niezwykłe wydarzenia na scenie

Przy matce małe kotki czują się bezpiecznie. Dlatego te przyjemne chwile zostają utrwalone w ich umysłach na całe życie. Kiedy dorosły kot spoczywa na kolanach właściciela, również ma poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W dorosłym okresie życia futrzaka ugniatanie nie spełnia jakiejś konkretnej roli. To zwykły odruch, wyzwalany pod wpływem pozytywnych emocji. Nie stwierdzono, aby ugniatanie miało jakikolwiek negatywny wydźwięk.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”
  2. Nie żyje znakomity polski dziennikarz sportowy. Pracował przez niemal 30 lat
  3. Świąteczne zdjęcie Basi Kurdej-Szatan rozkłada na łopatki. Jej twarz uległa dziwnym zmianom
  4. Wielkie nieszczęście w programie Dowbor. Sceny na cmentarzu powaliły na kolana
  5. Wiśniewski nagle przerwał piosenkę na żywo. Powiedział Martyniukowi w twarz kilka słów prawdy

Źródło: zooart.com

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News