Wypuszczasz kota z domu? Każdy właściciel powinien wiedzieć, z czym to się wiąże, zamkną je na 4 spusty

Wypuszczasz kota z domu? Każdy właściciel powinien wiedzieć, z czym to się wiąże, zamkną je na 4 spusty Źródło: pxhere.com CC0 Public Domain

Kot nie powinien być wypuszczany na zewnątrz - obrońcy praw zwierząt od zawsze apelowali o ostrożność w tym temacie. Jednak badania kilku światowych uniwersytetów obnażyły prawdę dotyczącą skutków takiego zachowania właścicieli. Można złapać się za głowę.

Kot jest wypuszczany z domu, kiedy tylko ma na to ochotę? Należy to zmienić. Właściciele nie zdają sobie sprawy z tego, że futrzaki wyrządzają ogromną szkodę w jednej kwestii.

Naukowcy przedstawili wyniki badań

Weterynarze i miłośnicy zwierząt nie polecają wypuszczania kota na zewnątrz. Grozi to wieloma nieprzyjemnościami, jak chociażby większe ryzyko chorób zakaźnych, ryzyko zakończenia kociego żywota pod kołami aut lub w pojedynku z innymi zwierzętami, ucieczkę, a nawet wywiezienie futrzaka setki kilometrów dalej przez czysty przypadek. Niektórzy mają te rzeczy na uwadze, a mimo to nadal wypuszczają swoich pupili. Nie wiedzą, że ich decyzja jest bardziej "śmiercionośna", niż im się wydaje.

Badania podjęły się uniwersytety w Australii - wyniki okazały się zaskakujące. Właściciele są świadomi, że instynktu kota nie da się wygasić, ale mało kto sądził, że przeciętny kot może zabić w ciągu roku 186 żywych stworzeń: ptaków, ssaków, płazów, gadów. Ich dzicy kuzyni zabijają o wiele więcej zwierząt: ok. 750 rocznie. Naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko liczbę, ale i obszar, na którym polują koty domowe - okazało się, że milusińscy zabijają od 30 do 50 razy więcej zwierząt w przeliczeniu na kilometr kwadratowy niż lwy czy tygrysy.

Domowy kot jest bezwzględnym mordercą

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Właściciele czasem nie są świadomi, że ich niewinny kiciuś zabija setki zwierząt rocznie. Nie zawsze pupil przynosi zdobycz i się nią chwali, dlatego wiele osób nie sądzi, że ich kot wyrządza duże szkody. Należy jednak ograniczyć wypuszczanie futrzaka do minimum lub całkowicie - zabija on tylko z przyjemności, nawet jeśli jest najedzony. Przez to ma ogromny wkład w ekosystem, a myszy czy wróble są jego ważną częścią.

Dzisiaj grzeje: 1. Ponownie zamykane są instytucje. Nagły przyrost zachorowań na koronawirusa, władze polskiej miejscowości nie miały innego wyboru
2. Wiadomości TVP nie zwalniają tempa. Rodzina Tusków i Komorowski w materiale o filmie Latkowskiego

Z problemem zaburzeń w ekosystemie od lat zmaga się np. Nowa Zelandia. Rząd już jakiś czas temu apelował, aby nie adoptować kotów domowych - do 2050 roku celem jest całkowicie pozbycie się tych zwierząt. Wszystko przez to, że są ogromnym zagrożeniem m.in. dla ptaków. 37% gatunków jest zagrożonych wyginięciem przez ich mordercze instynkty.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bokser znalazł sposób na niemowlaka. Pies robi jedną rzecz koło dziecka, wszystko nagrano
  2. Wasz kot Wam przeszkadza w pracy zdalnej? Mamy zaskakujące rozwiązanie, mruczki będą zachwycone
  3. Po Śląsku pojawiło się nowe ognisko zapalne wirusa w innym miejscu? Już niemal trzycyfrowa liczba osób zakażonych w krótkim czasie
  4. Piotr Metz publikuje szokującego SMS-a. Niespodziewane fakty. Czy odejdzie?
  5. Nagle wtargnęli na konferencję Ministerstwa Zdrowia i ją przerwali. Ludzie przed telewizorami nie mogli uwierzyć własnym oczom
  6. Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiać

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News